De boven aangegeven voorbereiding geschiedt meer speciaal door de provinciale directies van de Cultuurtechnische Dienst in nauwe samenwerking met de afdeling Onderzoek van deze dienst, de Stichting voor Bodemkartering, het L.E.I. en de verschillende diensten van de Directie van de Landbouw, terwijl voor speciale facetten de eerder genoemde desbetreffende autoriteiten en orga nisaties in het overleg worden betrokken. De voorzorg, te weten het rijp maken van de bevolking voor de nieuwe plannen, door de Cultuurtechnische Dienst, de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst, het bedrijfsleven, de maatschappe lijke organisaties en de scholen, dient met het onderzoek gelijke tred te houden, wil de ruilverkaveling, nadat bij stemming tot uit voering is besloten, vlot verlopen. In het kader van deze voorbereiding van ruilverkavelingen wor den door de Cultuurtechnische Dienst lezingen gehouden en even tueel excursies naar bepaalde ruilverkavelingen met gelijksoortige problemen georganiseerd, teneinde de bevolking een indruk te geven van wat ruilverkaveling inhoudt. Wanneer, zoals in het voornemen ligt, in 1955 een aantal hoofdassistenten van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst beschikbaar zal komen om speciaal te worden belast met de technische voorlichting vanaf het stadium van voorbereiding (voorzorg) tot en met enige jaren na de totstandkoming van de ruilverkaveling (nazorg), zal een belang rijke stap zijn gezet op de weg naar een nieuwe ontwikkeling. Het is van het allergrootste belang, dat ook de maatschappelijke organisaties een goede voorlichting geven, nadat onderzoek de knelpunten en de oplossing daarvan in een bepaald gebied heeft aangewezen. Een goede voorlichting geeft de stoot tot het wel slagen van de ruilverkaveling als geheel en niet alleen als tech nisch werkstuk. Het blijkt, dat slechts een juiste samenwerking van onderzoek (voorbereiding), onderwijs (het doorgeven van de bestaande ken nis aan de jongere generatie) en voorlichting (het rijp-maken van de bevolking om het optimale resultaat te behalen uit het ontwik kelingsplan) in de ruilverkavelingsgebieden tot de gewenste ver hoging van de welvaart kan leiden. De financiering van de ruilverkavelingen loopt over de Cultuur technische Dienst, die tevens toezicht uitoefent op de uitvoering van de werken. Het ruilverkavelingsprogramma is afgestemd op de beschikbare geldmiddelen. De Dienst zelf voert nimmer wer ken uit, hiervoor worden door de opdrachtgever (i.e. de plaat selijke commissie) aannemers of uitvoerende lichamen, zoals Nederlandse Heidemaatschappij en N.V. Grontmij ingeschakeld, terwijl de technische plannen in het algemeen door ingenieurs- bureaux of de cultuurmaatschappijen worden opgemaakt. Een en ander uiteraard onder goedkeuring van de Dienst, onder inacht- 103

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 13