neming van de opgestelde begroting van de uit te voeren werken. Tot de taak van de Dienst behoort verder het bevorderen van de uitvoering van cultuurtechnische werken door middel van voor lichting, het doen opmakea van verbeteringsplannen, dan wel het leiding geven bij het opmaken daarvan, het verlenen van subsidie in de kosten verbonden aan de uitvoering van werken en het houden van toezicht op deze uitvoering. Onder cultuurtechnische werken worden behalve ruilverkave lingen gerekend herverkaveling, verbetering van de waterbeheer sing, ontginning en herontginning, aanleg en verbetering van agrarische ontsluitingswegen, reiniging van afvalwater door land- behandeling, inpoldering van plassen, etc. Kort geleden heeft zich een reorganisatie van de Dienst vol trokken, daar de overname van de werkzaamheden van de D.U.W. op cultuurtechnisch gebied, de herverkaveling van 50.000 ha in Zeeland en de zich uitbreidende werkzaamheden van de Stichting tot het Beheren van Landbouwgronden, hiertoe noopten. De taak bestaat thans uit een normaal programma (ruilver kavelingen, waterschaps- en gemeentewerken, boerenwerken zon der looncontröle, boerenwerken met loonadministratie, een boer- derijenbouw op ontginningen en in ruilverkavelingen), een aanvullend programma (het in het kader van de aanvullende werk gelegenheid doen uitvoeren van cultuurtechnische werken), een bijzonder programma (de herverkavelingen in Zeeland) en de landbouwkundige sanering op het oude land door inschakeling van de Stichting tot het Beheren van Landbouwgronden. Het normale programma wordt steeds als vrij werk uitgevoerd en is te beschouwen als een onderdeel van de landbouwpolitiek, te weten het helpen scheppen van zodanige economische voor waarden, dat de landbouw in staat wordt gesteld de grootst moge lijke bijdrage aan de nationale welvaart te leveren. De omvang van het normale programma is afhankelijk van de beschikbare subsidiebedragen. Enerzijds wordt hierbij rekening gehouden met de urgentie van de uit te voeren werken en anderzijds met de hoeveelheid werk, die met het oog op de te voeren arbeidsmarkt politiek noodzakelijk wordt geacht. Er is dientengevolge een nauwe samenhang tussen de geldmiddelen en het werkprogramma. In de gebieden waar om de knelpunten in het agrarisch leven op te heffen een algeheel agrarisch ontwikkelingsplan noodzakelijk en urgent is, wordt de uitvoering van ruilverkavelingen gestimu leerd. In andere gebieden stimuleert en subsidieert de Cultuurtech nische Dienst de uitvoering van de andere genoemde categorieën van werken, al naar gelang van de meest gewenste oplossing van de bestaande problemen. Elk plan dient de goedkeuring te hebben van het Staatsbos beheer, in verband met de toepassing van de Natuurbeschermings- 104

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 14