beschikking en een verantwoorde landschappelijke aankleding. Zo hierbij eisen worden gesteld ten aanzien van de aanbrenging van een beplanting, wordt in de kosten hiervan een subsidie verleend. In de kosten, verbonden aan de bouw van boerderijen op grote ontginningen, wordt subsidie verleend, terwijl in ruilverkavelingen behalve de nieuwbouw ook de verplaatsing van boerderijen voor subsidie in aanmerking komt. De uitvoering geschiedt in overleg met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, welk Ministerie de bouw technische zijde verzorgt. Op deze wijze verrijzen zowel land bouwkundig als bouwtechnisch verantwoorde nieuwe boerderijen. Het aanvullend programma omvat de cultuurtechnische wer ken, die, afhankelijk van het werkgelegenheidsaspect, conform het huidige werkgelegenheidsbeleid tot uitvoering komen en uiteraard zo volledig mogelijk worden ingepast in het normale programma. De uitvoering geschiedt eveneens in vrij werk, met de restrictie van de mogelijkheid tot onttrekking van de arbeiders onder zekere voorwaarden. De benodigde gelden worden door het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de Cultuurtechnische Dienst beschikbaar gesteld. Op deze wijze komen ook de ontginningen der ontginnings maatschappijen tot uitvoering. De personele en materiële uitgaven van deze maatschappijen benevens de kosten der landbouw kundige exploitatie zullen met ingang van 1 Januari 1955 eveneens door de Cultuurtechnische Dienst geschieden, waartoe de geld middelen door het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid beschikbaar worden gesteld. Het bijzondere programma omvat de herverkaveling van 50.000 lia in Zeeland (Walcheren, Schouwen-Duiveland, Tholen, Waarde en de Zak van Zuid-Beveland). In deze gebieden treedt de sanering op de voorgrond naast de uitvoering van werken. De leiding berust bij de Herverkavelingscommissie Walcheren, respectievelijk Zeeland. Het algemeen toezicht wordt namens de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voor Walcheren uitgeoefend door een Commissie van Toezicht en voor de overige herverkavelingsgebieden door de Centrale Cultuur technische Commissie. De Herverkavelingscommissie Zeeland wordt voor elk gebied bijgestaan door een agrarische subcommissie. Het hoofd van de Provinciale Directie van de Cultuurtechnische Dienst in Zeeland is ambtshalve secretaris van de Herverkavelingscommissie Zee land. De enorme omvang van de werken heeft geleid tot het in stellen van drie bureaux van Uitvoering, welke zijn samengesteld 105

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 15