uit ingenieurs van de Cultuurtechnische Dienst en landmeters van de kadastrale Ruilverkavelingsdienst. De sanering door middel van de Stichting tot het Beheren van Landbouwgronden (S.B.L.) geschiedt in ruilverkavelingen en herverkavelingen als volgt. Op voorstel van de plaatselijke com missie c.q. Herverkavelingscommissie en onder goedkeuring van de Centrale Cultuurtechnische Commissie kan de S.B.L. gronden aankopen voor zover deze te gebruiken zijn voor sanering. Deze worden later weer toegedeeld aan de te saneren bedrijven. De Stichting is dus slechts een intermediair lichaam, dat zich bij het plan van toedeling voor 100 laat onderbedelen. Bij de herverkavelingen moet de grond van hen, die emigreren of naar de Noordoostpolder, Quarlespolder dan wel Braakman gaan, aan de S.B.L. worden verkocht. Pachters kunnen eveneens in aanmerking komen mits zij pachten van institutionele beleggers (z.g. veilige pacht) en de grond vrij van pacht ter beschikking van de Herverkavelingscommissie stellen. In nauwe samenwerking met de Dienst der Domeinen van het Ministerie van Financiën kunnen thans ook boeren uit ruilver kavelingen, mits zij hun grond in de ruilverkaveling voor saneringsdoeleinden aan de S.B.L. verkopen en bovendien voldoen aan de normaliter te stellen eisen, voor zover mogelijk, in aan merking komen voor door deze Dienst op het oude land uit te geven bedrijven. Ook pachters met veilige pacht" kunnen hier voor in aanmerking komen. Als uitvloeisel van bovenstaande is de S.B.L. sedert 1 Januari 1954 organisatorisch, financieel en administratief ondergebracht bij de Cultuurtechnische Dienst. Na bovenstaande uiteenzetting zal het duidelijk zijn geworden, dat de Cultuurtechnische Dienst een belangrijk element vormt bij de totstandkoming van ruilverkavelingen. De andere ambtelijke dienst, die een belangrijk steentje bij draagt, is onze Kadastrale Ruilverkavelingsdienst. Haar Inspec teur is lid, vice-voorzitter zelfs van de Centrale Cultuurtechnische Commissie, de Ingenieur-Verificateur van de Ruilverkavelings dienst is adviseur van deze Commissie. Haar totale personeelsbezetting bedraagt ongeveer 175 man, verdeeld over 1 bureau I.V. en 11 kadastrale Ruilverkavelings- bureaux. En zo kunnen we dan vaststellen dat beide diensten, ieder op een eigen terrein, met een totaal van bijna 800, grotendeels spe ciaal opgeleide ambtenaren, samenwerken aan de oplossing van het vraagstuk van de slecht verkavelde landbouwgebieden van Nederland. Hiertoe zal zeker ook bijdragen het breedopgezette onderzoek naar de mate van urgentie, in het bijzonder van ruil- 106

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 16