Ruilverkaveling „Zuidpolder"* Op de vergadering van 18 April jl. is de ruilverkaveling van het blok „Zuidpolder" aangenomen. De oppervlakte bedraagt 2217.05.23 ha, het aantal stemgerechtigden 1074, van wie 128 tegen stemden. Met betrekking tot de ruilverkavelingsaanvraag ,,De Lutter- scheiding" is medegedeeld, dat de oppervlakte van dit blok niet is 680 ha, maar 860 ha. Stemming ruilverkaveling „buitenpolder achter Kuinre". Op de stemmingsvergadering welke voor bovenvermelde ruil verkaveling is gehouden op 4 Februari 1955 te Kuinre, werd tot ruilverkaveling besloten. De oppervlakte van het blok bedraagt 703.29.15 ha, het aantal stemgerechtigden 92. Tegen stemden 7 eigenaren, een oppervlakte vertegenwoordigend van 35.01.60 ha. De Ruilverkaveling in Frankrijk. Dr Ir R. Maris en Ir D. van der Zaken schrijven in het Tijd schrift der Nederlandse Heidemaatschappij, 65e jg. no. 11 van November 1954 over de Ruilverkaveling in Frankrijk. Na de oorlog vooral wordt ruilverkaveling daar op grote schaal toege past. Een Frans probleem, dat wij niet kennen, is het verschijnsel, dat het platteland ontvolkt dreigt te worden door de trek naar de stad. Door verlaten percelen samen te voegen met cultuurpercelen en door verdere cultuurtechnische verbeteringen te bevorderen, krijgen de bestaande boerenbedrijven een steviger basis. Men hoopt mede door ruilverkaveling, de vlucht van het land" tegen te gaan. De eerste toepassingen van de ruilverkaveling beperkten zich tot de door de (le wereld-)oorlog geteisterde gebieden. Om en nabij de voormalige Marne-linie zijn na 1918 ca. 400.000 ha aan ruilverkaveling onderworpen. Het was meermalen moeilijk, om zo'n verkaveling aangenomen te krijgen, omdat de wegblijvers tot de tegenstemmers werden gerekend, dus net andersom als in Nederland. In Frankrijk kan zelfs één gebruiker ruilverkaveling vragen. Stemmingsvergaderingen kent de wet van 1941 niet. Met een staf van ingenieurs (die zowel landbouwkundig als landmeetkundig zijn geschoold) en technisch-ambtenaren staat de Génie Rural de Plaatselijke commissie ten dienste bij het toezicht op de uitvoering. Een ambtelijke landmeter-deskundige kent men niet. De landmeter, die meewerkt, is een particulier. Voor elke ruilverkaveling sluit hij een contract met het Rijk. Deze landmeter (kadastrale ruilverkavelingsbureaux ontbreken!) ontwerpt niet alleen het plan van wegen en waterlopen, maar hij vervult ook de functie van onze uitvoerende lichamen, zoals bij ons 108

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 18