b.v. de Ned. Heidemij, voor zover dit het maken van plannen en begrotingen betreft. Ook de drainages kan hij uitvoeren. De hele schatting geschiedt binnenshuis op grond van geheu- genkennis. Als hulpmiddel maakt men gebruik van luchtfoto's. Bij uitzondering onderzoekt men te velde. Ook onze wenszittingen zijn in Frankrijk niet gebruikelijk. De particuliere landmeter (de aannemer dus) kan een en ander naar eigen inzicht regelen. Werken worden niet uitgevoerd in ruilverkavelingsverband. De ruilverkavelingen zijn er zuiver administratief. Wat in Nederland dus uitzondering blijft, is in Frankrijk regel. Cultuurtechnische werken komen trouwens weinig voor. Aanleg en onderhoud van wegen, en eventueel de uitvoering van andere werken, is in handen gelegd van een .association fon- cière", een publiekrechtelijk lichaam, waarvan iedere grondeige naar in het blok automatisch lid is. Eerst sedert vorig jaar zijn de subsidieregelingen soepeler ge worden (het Rijk betaalt 80 van de kosten, de eigenaren 20 De kosten zijn laag: gemiddeld 50,a 60,per ha. In N.-Frankrijk, waar de meeste ruilverkavelingen te vinden zijn, worden de bouwlandkavels vaak wel in ruilverkavelingsver band gedraineerd. De kosten bedragen 1000,a 1500,per ha, waarvan het rijk 33 voor zijn rekening neemt. De hoofd afwatering subsidieert men met 60 Voorwaarde is echter, dat het aantal kavels met tenminste 60 vermindert. Bij het plan van indeling houdt men zich als richtsnoer een kavel voor ogen van tenminste 2 ha; het liefst ontwerpt men die dusdanig, dat hij meer dan driemaal zo lang is als breed. De lengte is bijna steeds groter dan 300 m. Evenals dit in de bergachtige streken van Zwitserland en Duits land het geval is, projecteert men ook in Frankrijk graag langs de beide korte zijden van een kavel een weg (aanvoer en afvoer langs verschillende wegen). De gemiddelde bedrijfsgrootte ligt veel hoger dan in Nederland (42 ha als gemiddelde voor 39 N.-Franse gemeenten). Om splitsing na ruilverkaveling tegen te gaan. heeft de Franse wetgever bepaald dat elke splitsing de goedkeuring behoeft van de provinciale commissie van toezicht. In de Nederlandse wet ont breekt deze rem. In 1945 kwam het eerste blok tot stand. Sindsdien is voor 1,4 millioen ha de ruilverkaveling tot stand gekomen. Dit staat gelijk met 4,2 van de cultuurgrond. Thans slaagt men er in, met ruim 800 landmeters, dank zij de eenvoudige opzet, 150.000 a 200.000 ha per jaar af te leveren. De personeelsbezetting en de financiële moeilijkheden van het Franse rijk remmen een nog snellere voortgang. 109

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 19