Zij, die kennis namen van onze bespreking van Dr. Ydo's boek Plezier in het werk" zullen in dit werk een merkwaardige over eenkomst vinden. De relatie werker-werk blijft van zeer grote betekenis. Het deed ons goed, dat ook de werkruimte, de verlich ting en vele andere ,,physische factoren" zijn onderzocht. Naast de goede verstandhouding onder de personeelleden en de sociale omstandigheden spelen deze physische factoren een grote rol in het leven van de werkers. Wij bevelen deze en volgende uitgaven van harte aan. W. K. Het reële inkomen van het Burgerlijk Overheids personeel, door D. Bolmeyer. Wij ontvingen twee overdrukken, die het lezen waard zijn. „Het reële inkomen van het burgerlijke overheidspersoneel", door D. Bolmeyer (Economisch-Statistische Berichten 24-11-1954, no. 1955) is de titel van het eerste geschrift. Hetzelfde onderwerp was reeds in Februari 1954 behandeld, toen voor het tijdvak 1900 t/m 1953. Hier komt sterker naar voren de beoordeling naar de groepe ringen, waarin het overheidspersoneel, qua inkomen, kan worden ingedeeld. De uitkomsten van het onderzoek vindt men in een tabel en een grafiek. Eén van de belangrijkste conclusies waartoe de schrijver komt is wel, dat in 1950 ongeveer 95 procent van het ambtenarencorps van 195000 man een reëel inkomen had van minder dan ƒ2500, uitgedrukt in guldens van 1935/1939. Als men de hoogste ambtenaren uitschakelt, is (zonder de be lastingverlaging) in 1954 ten opzichte van 1948 een achteruitgang van de positie te constateren. De denivellering van 1953 heeft, behoudens voor een deel der hoogste ambtenaren, niet aan de ver wachtingen beantwoord. Het onderzoek naar de huidige financiële positie van het bur gerlijk rijkspersoneel, in vergelijking met de periode 1935/1939, in Februari gebaseerd op de functies en thans berustend op de groeps indeling, leiden tot dezelfde uitkomsten. „Inkomstenbelasting en nivellering van inkomens" van dezelfde schrijver (E-S. B. 8-12-1954, no. 1957) heet het tweede. Het gebrek aan statistisch materiaal betreffende wijzigingen in de inkomensverdeling vormt een belemmering bij het doen van onderzoekingen op dit terrein. Hierdoor zijn zelfs discussies bij de behandeling van de rijksbegroting over de inkomens van het over heidspersoneel vrijwel onvruchtbaar. Schrijver wil aantonen, dat er in de laatste halve eeuw uit 116

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 26