hoofde van de gevoerde belastingpolitiek twee keer een „nivel lering van inkomens" heeft plaats gehad. Na de laatste wereldoorlog is de belastingpolitiek grondig van karakter veranderd; men kan spreken van een ombuiging in de richting van een nivelleringsprincipe. De inhoud van deze overdrukken is voor het overheidspersoneel van belang. Men verzuime niet, deze geschriften te bestuderen. W. K. Uil andere publicaties „Der Fluchtstab", uitgave van de „Verein der Ingenieure und Techniker des Vermessungwesens" in Duitsland, 5e jg., no. 5 van September/October 1954 bevat na de inleiding van de nieuwe voorzitter Henselder artikelen over de geschiedenis van de maten (Von der Elle bis zum Meter, door Konrad Peters, Ingenieur für Vermessungtechnik)landmeetkundige berekeningen met de Curta-rekenmachine door H. Möbus, Baurat en het slotartikel van de Vermessungstechniker Herbert Scholz over de landmeet kunde in het oude Egypte. In de rubriek „Instrumentenschau" wordt de Breithaupt- Prazisions-Nivellier „Nabon" besproken, die ook voorkomt in Allgemeine Vermessungsnachrichten 1954, Heft 4. Aan het slot worden oplossingen gegeven van de vraagstukken uit no. 4 en no. 3. In de 5de jrg. nr. 6, November/December 1954 van dit vaktijd schrift bespreekt Dr V. Happach in het artikel „Zur Umformung der linearen Schlussfehler in Langs- und Querfehler" een methode om met behulp van een cirkelvormige schijf, met daarop bevestigd een vaste liniaal waarlangs een loodrecht er op staande liniaal zich kan bewegen, de sluitfouten fx en fy van een polygoon te ontbinden in de richting van de polygoon en loodrecht er op. De schrijver is tot het gebruik van dit hulpmiddel gekomen, omdat door hem de numerische berekening enigszins omslachtig geacht wordt, hetgeen inderdaad het geval is als men de er voor :aood- zakelijke berekeningen niet tevens gebruiken moet om een correctie op de gemeten lengten aan te brengen. Fr. Lütsch bespreekt een bij de landmeetkundige dienst van de gemeente Velbert in gebruik zijnd polygoonformulier. In de be handeling wordt aangenomen dat de berekeningen worden uit gevoerd op een dubbelmachine (Brunsviga of Thales Geo). De schrijver roemt hierbij de mogelijkheid om zonder opschrijven van de sinus- en cosinuswaarden der argumenten de polygoon te berekenen met een mogelijkheid ter controlering van de wel op te schrijven verschillen x en y. Deze controle is op zichzelf nog zo gek niet, maar toch vraag ik me af of de schrijver niet bekend is met de bij het Nederlandse Kadaster in gebruik zijnde methode de gevraagde coördinaten direct uit de machine af te lezen. 117

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 27