6e jg. no. 1, Jan./Febr. 1955. Het hoofdartikel van dit nummer, verlucht met een goed portret, is gewijd aan de 100e sterfdag van Carl Friedrich Gauss (geb. 30 April 1777, overl. 23 Febr. 1855). Te zijner ere zal dit jaar de geodetendag in Brunswijk, de geboorteplaats van Gauss, worden gehouden. Het nieuwe gebouw van de Nedersaksische landmeetkundige dienst zal de naam van „Gauss-Haus" dragen. Behalve door zijn in 1794 gepubliceerde methode der kleinste kwadraten en de berekening van verschillende planetenbanen, kennen wij hem ook door de omstreeks 1825 voltooide aansluiting van het Duitse driehoeksnet aan het Nederlandse net van generaal Krayenhoff. Gauss, die met recht een wonderkind was en een groot geleerde werd, die men de erenaam ,,Princeps mathematicorum" gaf, sloot zijn ogen op 23 Febr. 1855. Zijn publicaties werden door de academie der wetenschappen in Göttingen uitgegeven in 11 ban den. Enkele uitgewerkte praktijkopgaven, een beschrijving van „Copyfix", een modern kopiëerapparaat van de firma „Lumoprint", Zindler K.G. te Hamburg en een artikel over nauwkeurigheids waterpassing bij industriewerken, van Ir H. Raulenberg volgen. Boekbesprekingen en een overzicht van de inhoud der Duitse kadastrale tijdschriften sluiten dit interessante nummer van ,,De Jalon" af. 6e jg. nr. 2 van Maart/April 1955 geeft o.m. een beschrijving van het nieuwe Wildparkstadion in Karlsruhe. Met betrekking tot de bezoldiging van de ,,Technische Inspek- tor" en de „Ingenieure" stelt het blad de inkomens en de opleiding van deze ambtenaren tegenover de functionarissen in de niet- technische diensten en constateert dat de technici achterstaan bij de administratieve ambtenaren. De oplossing van vraagstuk 21 in no. 1/1955, benevens boek besprekingen vormen de verdere inhoud. Van Ir E. Camphausen is een zeer interessante bijdrage opge nomen, getiteld ,,Ueber die Genauigkeit der linearen Interpola tion''. Het Tijdschrift der Nederlandsche Heidemaatschappij van Januari 1955 bevatte, naast verschillende andere artikelen en een inhoudsopgave van de jaargang 1954, een uitvoerige bespreking van de Ruilverkavelingswet 1954 van Ir J. A. Eshuis. De schrijver wijst er op, dat dit in 30 jaar de derde wet is, die deze materie behandelt. Dat intussen deze materie er niet gemakkelijker op geworden is, komt onder meer tot uitdrukking in het stijgende aantal artikelen (1924: 93, 1938: 107 en 1954: 134). Het artikel wordt in het Febr. nummer voortgezet. 118

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 28