P. S. TEELING: Van verpondingsadminisfrafie (of grondslag van de ruimtelijke ordening Wanneer op een voor het Kadaster goede dag de Grondbelasting zou worden afgeschaft of een moderner basis dan thans zou ver krijgen, dan zou het Kadaster opgericht voor een billijke ver deling van de verponding rustig blijven voortbestaan. Voor U en mij is dit zulk een voor de hand liggende gedachte, dat wij er tot in het jongste verleden zelfs niet over uitweidden, maar toch is het goed dat zulke waarheden-als-koeien eens door gezaghebbende buitenstaanders worden uitgesproken. Professor Polak uit Leiden heeft de kat de bel aangebonden en zijn gevleugeld woord vond tot in de Staten-Generaal weerklank.1) Inderdaad, zelfs de meest verstokte aanhanger van een grond belastingkadaster zal vandaag-de-dag niet meer kunnen ontkennen, dat het Nederlandse kadaster reeds lang van zijn oorsprong (uit gebalanceerd evenredige heffing van de Grondbelasting) is weg- gegroeid. Wie in de tegenwoordige tijd aan het symbool „ka daster" denkt, ziet voor z'n geest meer in het bijzonder de vaste- goederenadministratie; de dienst ter bevordering van de rechts zekerheid op de eigendom van onroerende goederen, zonder welke de brede vlucht van het hypotheekwezen niet te denken is; de dienst voor buitengewoon landmeetkundig werk, die de organen voor ruimtelijke ordening voorziet van betrouwbaar basismateriaal voor „planning"; de ruilverkavelingsdienst welke voortvarend, maar met oer-Hollandse degelijkheid z'n gewaardeerde taak ten behoeve van de Nederlandse landbouw verricht. Er was een tijd, waarin de grondbelasting zulk een voorname plaats in het staatsbudget innam, dat men voor de inrichting van een administratie die een pondspondsgewijze verdeling over de eigenaren voorstond de perceelsgewijze opmeting van een geheel land over had. Zo bestond in 1810 een vierde deel van alle staatsinkomsten van Nederland uit de opbrengst van de directe grondbelasting, n.l. de verponding. 2) Reeds vroeger is door mij wel eens de vraag gesteld, of wellicht de oorsprong van het moderne Kadaster als perfecte grond- administratie te vinden is in de kern der leer van de Franse Physiocraten, die de grond als basis noemt van alle rijkdom. De ontzagwekkende opgave van de opmeting van een uitgestrekt rijk als Frankrijk vooronderstelt m.i. allereerst de aanwezigheid van een leidende gedachte. Een dergelijk „Leitmotiv" was misschien niet aanwezig bij de opmeting, in het midden van de 16e eeuw, van de landen gelegen onder de „Hondsbossche" te Petten, maar in elk geval kwam hier wel in het geding de drang naar een regel- 92

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 2