Ingezonden Congresindrukken* Wij hebben ons congres gehad, en het is geslaagd ook. Zonder twijfel! De zaal was geheel gevuld met belangstellenden uit alle lagen van de Landmeetkundige bevolking van ons land, Kadaster, Waterstaat, Provincie en Gemeente. M'n compliment aan de voorzitter van onze vereniging voor de sublieme wijze waarop hij deze bijeenkomst heeft geleid. Bravo collega Wegereef! Het doel van een congres is eigenlijk niets anders dan dat men in brede kring de betrokkenen, over een bepaald onderwerp, aan het denken zet. Men kan het er over eens zijn, dat de drie sprekers hierin tenvolle zijn geslaagd. Zij gaven een duidelijke kijk op het nog steeds groeiende probleem van de Landmeetkundige personeels formatie, waarbij het onderwerp vooral in de breedte werd belicht. De tekortkomingen van het huidige systeem kwamen duidelijk naar voren, terwijl tevens de oplossing niet in het duister is ge bleven. Ook hier zullen de aanpassing en de overgang weer een nieuw probleem geven en, zoals gewoonlijk, het moeilijkst blijken. Blijven wij bij het Kadaster. De steeds groter wordende vraag naar goed en degelijk kaart werk als gevolg van stadsuitbreiding, wegenaanleg, inpoldering, enz. eist een betere en bredere opleiding van het daarbij betrokken kadasterpersoneel en een minder stroef werkende bezetting. De landmeter doet te veel zelf! De tot Geodetisch Ingenieur uitgebreide opleiding bestemt hem tot een uitsluitend leiding gevende functie. Evenwel, een landmeter is geen Geodetisch Ingenieur en het 120 doordat plakkaatinkt vrij snel indroogt en dan niet meer vlot uit de trekpen vloeit. Dit geldt evenzeer voor andere witte-inktsoorten. Men kan deze klippen omzeilen door schoon water te gebruiken. De werkwijze is dan als volgt: de vervallen grenzen en de oude perceelnummers worden, gelijk voorheen gebruikelijk was, door overtekening met oostindische inkt onzichtbaar gemaakt. De nieuwe grenzen trekke men echter met schoon water* Laat men het water enige ogenblikken in de zwarte bovenlaag van de foto- copie dringen, dan kan men met behulp van potloodgum gemakkelijk deze laag verwijderen, waardoor een gave witte lijn te voorschijn komt. Natuurlijk eist deze werkwijze enige oefening. Ook voor de nieuwe perceelnummers kan men op dezelfde wijze handelen, al moet hier met meer omzichtigheid te werk gegaan worden. Wij wekken lezers en abonné's op, praktische ervaringen onmiddellijk kenbaar te maken. Zij worden, evenals deze tip van coll. J. B. H. van Veen, zo spoedig mogelijk gepubliceerd. Red.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 30