011 WIK' derhalve slechts rond 2 ha* De gronden zijn overwegend in ge- cidenteerd is, worden percelen bouwland aangetroffen, alsmede Ipercelen woeste grond en enig hakhout. Van de 580 grond gebruikers exploiteert ruim 77 een oppervlakte van minder dan 3 ha; 14 van de bedrijven is gelegen tussen 3 en 6 ha en slechts 8,6 van het totaal aantal bedrijven is groter dan 6 ha. Het aantal grondgebruikers, dat hun bedrijfsgebouw binnen het gebied heeft liggen, bedraagt 140. Volgens het in 1951 door het Landbouw-Economisch-Instituut en het Economisch-Technologisch-Instituut voor Friesland in gestelde sociaal-economisch onderzoek in de gemeente Weststel lingwerf en het ter zake uitgebrachte rappcfrt wordt een bedrijf van 6 ha als minimum aanbevolen. In verband met het feit, dat het overgrote deel van de bedrijven geen bestaansmogelijkheid biedt, zoeken deze landgebruikers in komsten uit andere bronnen. In onderstaande staat ziet men welk deel der grondgebruikers hun inkomsten uit de landbouw put (le en 3e categorie). aantal percentage 1. agrarische gebruikers 199 34 2. niet-agrarische gebruikers 240 42 3. grondgebruikers met nevenberoepen 141 24 580 100 Zoals wellicht bekend, vormt Noordwolde een centrum van riet- vlechtindustrie. Deze omstandigheid verschaft de personen, die de landbouw niet als hoofdgroep uitoefenen (2e categorie) gelegen heid in deze industrie werk te vinden. Hierbij zij opgemerkt, dat zij hun stukje grond helaas zeer extensief gebruiken. Naast de geringe bedrijfsgrootte, zijn aan de tegenwoordige toestand nog verschillende bezwaren verbonden, welke aan de hand van een terreinopname zijn vastgesteld en in een tweetal rapporten, uitgebracht door de heren Ir J. Nysingh, rentmeester der Domeinen te Zwolle en Ir K. I. de Haan, hoofdingenieur directeur van de Cultuurtechnische Dienst voor Friesland, zijn vastgelegd. Deze bezwaren zijn: 1. door de zeer willekeurige bebouwing in het gebied zijn slechte toestanden gegroeid ten aanzien van de bereikbaarheid, vele gebouwen liggen aan onverharde fiets- en/of voetpaden en zijn dientengevolge in het natte jaargetijde zeer slecht bereik baar. Vanwege de verspreide ligging is aansluiting op het waterleiding- en electriciteitsnet niet rendabel; mm (J

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 13