2. tal van woningen en bedrijfsgebouwen verkeren in bouwval lige toestand; 3. in het gebied is geen doelmatig stelsel van waterlossingen aanwezig, waardoor de waterafvoer zeer gebrekkig is; 4. de verkaveling is slecht te noemen; de percelen zijn klein en slecht van vorm, terwijl de ligging zeer verspreid is. Om in deze onbevredigende toestand een afdoende verbetering te brengen zal, gelet op de reeds vermelde percentages der diverse bedrijfsgrootte-klassen, toepassing van ruilverkaveling zonder meer geen oplossing bieden. Zodoende werd een saneringsplan ontwikkeld in het kader waarvan een aantal grondgebruikers moet verdwijnen. In de eerste plaats komen hiervoor in aanmerking de niet-agrarische gebruikers die hun inkomsten niet putten uit de landbouw en gedeeltelijk de agrariërs met neveninkomsten, welke zij verkrijgen uit verrichte arbeid bij derden en op aanvullende werken. Het ligt in de bedoeling de achtergebleven bedrijven voorzover deze een te geringe omvang hebben door vergroting van de opper vlakte een betere bestaansbasis te geven. Het streven is er op gericht om de bedrijven minimaal 6 ha te maken. Uitwisseling van gronden binnen en buiten het saneringsgebied zal bovendien noodzakelijk zijn. Het ontstane tekort buiten het gebied zal ge compenseerd kunnen worden door ontginning van woeste gronden in aangrenzende gebieden. De gemeente Weststellingwerf is inmiddels overgegaan tot bouw van arbeiderswoningen in de kom van Noordwolde en an dere kernen. Deze woningen zullen op aantrekkelijke voorwaar den ter beschikking worden gesteld van belanghebbenden. Ter compensatie van het grondverlies zouden de niet-agrariërs een volkstuintje kunnen krijgen in Noordwolde, waar zij in de rotan industrie hun beroep uitoefenen. Degenen die de landbouw als nevenbedrijf uitoefenen zullen eveneens bewogen moeten worden het gebied te verlaten en zich in de uitbreidingsplannen van de bestaande kernen te vestigen; de jongeren van deze groep zullen bereid gevonden moeten worden door omscholing in de industrie te Noordwolde te worden opgenomen. Afvloeiing zal nood zakelijk zijn. De Stichting tot het Beheeren van Landbouwgronden, welke organisatorisch een onderdeel vormt van de Cultuurtechnische Dienst, zal trachten in opdracht van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in de komende jaren op vrijwil lige basis zoveel mogelijk gronden en de bijbehorende gebouwen (veelal krotten) aan te kopen van hen die de nieuwe woningen zullen betrekken. Bij deze aankoop wordt uiteraard de volle mede werking van de bevolking gevraagd. Volgens een door het gemeentebestuur ingesteld onderzoek zal in minnelijk overleg bin-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 14