nen een tijdvak van 5 jaar in totaal 115 krotwoningen en 72 ha grond kunnen worden verkregen. Vooreerst zijn voor de aankoop 350.000,beschikbaar gesteld. De door de Stichting aangekochte grond zal in afwachting van de in uitvoering te nemen ruilverkaveling, als bij de hiervoor te houden stemming de vereiste meerderheid wordt bereikt, bij één- jaarlijkse contracten worden verpacht aan landbouwers die een te klein bedrijf exploiteren. De krotten zullen worden afgebroken. Deze aankoop zal uiteraard geschieden in nauwe samenwerking met het gemeentebestuur van Weststellingwerf. In de over enige jaren komende ruilverkaveling, waarvoor in middels de aanvraag bij Gedeputeerde Staten van Friesland door de Friese Maatschappij van Landbouw, de Friese C.B.T.B. en de Aartsdiocesane R.K. Boeren- en Tuindersbond is ingediend, zal de dan te benoemen plaatselijke commissie over de aangekochte grond kunnen beschikken om deze te gebruiken voor vergroting van de daarvoor in aanmerking komende bedrijfjes. De Stichting laat zich, zoals wellicht bekend, voor 100 onderbedden. Op deze wijze zal de ruilverkaveling met succes kunnen worden toe gepast, daar bedrijfsvergroting plaats zal hebben en hierdoor het wegen- en waterlopenstelsel ruimer geprojecteerd kan worden, hetgeen kostenbesparend werkt. Het ligt in het voornemen een Adviescommissie Saneringsplan Noordwolde in te stellen, die de Stichting tot het Beheeren van Landbouwgronden bij de aankoop van woningen en gronden ter zijde zal staan. Deze commissie, waarin het gemeentebestuur van Weststellingwerf en de plaatselijke afdelingen van de landbouw organisaties vertegenwoordigd zullen zijn, zal worden bijgestaan door een ambtenaar van de Cultuurtechnische Dienst voor Fries land en eventueel andere deskundigen. Deze vorm van ruilverkavelingin het kader waarvan verspreid gelegen percelen zullen worden samengevoegdde waterbeheersing doelmatig wordt gemaakthet gebied wordt ontsloten en in goede cultuurtoestand gebrachtde bedrijven worden aangesloten op het drinkwaterleiding- en het electriciteitsnet, nieuwe woningen wor den gebouwd en krotten opgeruimd en te kleine bedrijven worden vergroot, zal in landbouwkundig opzicht Noordwolde een ander aanzien gevenMede door dit saneringsplan zal de gehele bevol king tot een hoger maatschappelijk niveau kunnen worden opge trokkenWel zij opgemerkt, dat om al deze problemen op te lossen de volle medewerking vereist is van overheid, maatschappelijke organisaties, kerkelijke instellingen en van de bevolking zelf, welke laatste niet in het minst een grote verantwoordelijkheid draagt Het agrarisch saneringsplanwaartoe het initiatief van gemeente zijde werd genomen, heeft naar onze mening grote kans van slagen, hetgeen voor Noordwolde grote bloei zal brengen Bilthoven, Juni 1955. 141

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 15