Ir L. H. BOUWMAN: Ruilverkaveling Ruilverkaveling en urgentie* Ruilverkaveling is een cultuurtechnische maatregel, die in de laatste jaren grote opgang maakt bij onze landbouwende bevol king, hetgeen moge blijken uit de zeer vele aanvragen tot ruil verkaveling, die telkenjare worden ingediend. Zo werd in het afgelopen jaar voor 85 blokken met een gezamenlijke oppervlakte van ruim 109.000 ha toepassing van ruilverkaveling verzocht. Zoals bekend, moet aan het begrip ruilverkaveling thans een grotere betekenis worden toegekend dan in vroegere jaren, toen het ruilverkavelingswerk zich slechts bepaalde tot het vormen van doelmatige kavels, eventueel gepaard gaande met het aan leggen van een wegenstelsel en het verbeteren van de waterstaat kundige toestand. In het kader van de moderne ruilverkaveling wordt behalve aan voornoemde maatregelen veel aandacht ge schonken aan de verplaatsing en nieuwbouw van boerderijen en de landschappelijke aankleding van het terrein, terwijl bovendien utiliteitswerken zoals waterleiding en electriciteit worden aangelegd. Het is absoluut onmogelijk de lawine aanvragen, die ieder jaar binnenkomt, in korte tijd in behandeling te nemen. Naar de stand van 1 April 1955 zijn aangevraagd 364 blokken, tezamen een oppervlakte van rond 600.000 ha vertegenwoordigend, waarvan een gedeelte in voorbereiding is. Uit cijfers van de in uitvoering zijnde ruilverkavelingen en de verdere stand der werkzaamheden kan afgeleid worden, dat momenteel de uitvoeringscapaciteit van ruilverkavelingen ongeveer 15.000 ha per jaar is. Er is een sterk streven de capaciteit op te voeren tot 30 a 40.000 ha per jaar. Een en ander is afhankelijk van de personeelsbezetting van de Cultuurtechnische Dienst en de Kadastrale Ruilverkavelingsdienst, welke Diensten tezamen deze werken uitvoeren, alsmede van de bijdragen uit 's Rijks kas. Uit een in 1951 verricht oriënterend onderzoek is gebleken, dat de helft van de Nederlandse cultuurgrond voor ruilverkaveling in aanmerking komt, hetgeen een oppervlakte betekent van meer dan 1 millioen ha. De noodzaak bestaat echter van een beter en dieper onderzoek naar de oppervlakten die verkaveld en ontsloten dienen te worden en waarvan de waterbeheersing dringend ver betering behoeft teneinde meer lijn te brengen in de vaststelling van de mate van urgentie, daar de ontwikkeling van de cultuur techniek evolueert naar de opheffing van de belangrijkste techni sche knelpunten van een bepaald gebied. Ook is dit wenselijk om de ruilverkaveling meer in het agrarisch beleid in te passen. In verband hiermede heeft de Centrale Cultuurtechnische Com- 147

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 21