weinig gebruik maakte) is vorig jaar opnieuw een wetsontwerp ingediend. Dit laatste ontwerp beoogt niet alleen bevordering van wette lijke ruilverkaveling van de eigendommen; ook aan de pachtver- kaveling wordt de nodige aandacht besteed. Werken betreffende de afwatering, de boerderijenbouw, grond verbetering, ontginning e.d. behoren dit in tegenstelling met onze wetgeving niet tot de ruilverkaveling, maar ruilverkave ling kan er mee gepaard gaan. De minimum-oppervlakte van een blok bedraagt 50 ha. Niet de eigenaren, maar de Minister van Landbouw neemt het initiatief voor het onderzoek naar het nut van verkaveling. De kadastrale kaart met lijsten van rechthebbenden op de grond worden op het gemeentehuis ter visie gelegd. Bezwaren van het daarbij ge- interesseerde publiek komen via de gemeentebesturen bij boven genoemde Minister. Het plan wordt in stemming gebracht op een vergadering, namens de Minister van Landbouw uitgeschreven. Afwezigen stemmen niet mee. De kans op verwerping van een voorgestelde ruilverkaveling is blijkens dit Belgische ontwerp groter dan bij ons. Het belangrijke hoofdstuk over de uitvoering der ruilverkaveling omvat 29 artikelen. Een rechtspersoonlijkheid bezittend comité van 5 leden (3 amb tenaren en 2 door eigenaars en exploitanten gekozenen) beslist over de nieuwe verkaveling en de toedeling. Personen uit het te verkavelen gebied hebben zitting in een commissie van advies. De toedeling van de nieuwe kavels geschiedt, evenals in Neder land, op basis van de waarde der kavels onder aftrek van de grond voor wegen en waterlopen. De kosten worden naar de oppervlakte omgeslagen. Hier en daar vindt men afwijkingen van het Nederlandse stand punt. Het beginsel van dwangpacht is in het ontwerp aanvaard. Aan de pachter kan een nieuwe verpachter worden toegewezen. De grenzen van de hypotheekkavels stelt het comité voor de uit voering vast. De acte geldt als titel voor eigendom, rechten en schuldvor deringen en wordt op de dag van overschrijving van kracht. De Staat betaalt de kosten. De Nationale Maatschappij voor de Landeigendom schiet het geld voor. Zij bezwaart de kavels met hypotheek tot zekerheid van de aan de Maatschappij verschul digde leningen. Annuïteiten, zoals wij die kennen in de Vorm van ruilverkavelingsrente, bestaan niet. De laatste hoofdstukken bevatten fiscale bepalingen en regelen de overgang van in de verkaveling vallende zakelijke rechten. 149

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 23