lijnen op wit). Het (film)materiaal is echter niet goedkoop. Voor veld- en gemeenteplans zou men daarom economischer Kodagraph- papier kunnen nemen, een materiaal dat hetzelfde resultaat geeft op papieronderlaag, dus genoeg om voldoende doorzichtig te zijn voor het maken van lichtdrukken. Bovendien is het mogelijk, de lichtdoorlaatbaarheid te verhogen door het te bestrijken met z.g. lichtdruktinctuur. We dachten echter aan een andere mogelijkheid, die bij toe passing een revolutie zou betekenen in de kadastrale practijk: laat men de Kodagraph-film gebruiken als bijblad. Wanneer alle bestaande bijbladen worden afgedrukt op dit soort film, zo zou er een einde zijn gekomen aan de bijwerking van de nette-, veld- en gemeenteplans. De netteplans zouden desgewenst gelichtdrukt kunnen -worden op een steviger papiersoort. Doordat de kostprijs van het licht drukpapier, naar ik meen, ongeveer Vio bedraagt van het foto papier, zoals dit momenteel voor veld- en gemeenteplans wordt gebruikt, kan ook de bijwerking van deze foto's vervallen. Maar de voornaamste winst is misschien nog wel, dat alle af drukken positief zijn: zwarte lijnen op wit. We overwogen voorts of het mogelijk zou zijn, althans in de toekomst, alle kleuren weg te laten en deze te vervangen door arceringen (huizen) en aanduidingen als ,,weg", water" en dergelijke. Wanneer we tenslotte nog noemen de grote winst aan tijd, omdat lichtdrukken veel sneller gaat dan foto-reproduceren, een tijdwinst die onze fototechnische dienst zeer ten goede zou komen, immers vlottere afwerking betekent, dan is ook hiermede de kwes tie nog niet van alle zijden bekeken." Uit bovenstaand relaas, geschreven in Jan. 1951, dat intussen voor belangstellenden een interessant beeld geeft van de ontstaans geschiedenis van het filmplan en bovendien een antwoord geeft op de vraag bij het toelatingsonderzoek" blijkt dat inderdaad verschillende zijden zijn bekeken en toepassing hebben gevonden. Het is verheugend dit te constateren: de revolutie in de kadastrale practijk" is er gekomen, want reeds in 1952 zijn film plans afgedrukt van nieuwe bijbladen. In Januari 1953 heeft het Hoofd van de Foto-technische dienst inventaris opgemaakt blijkens een brief aan de Hoofden van bureau, terwijl in de reeds genoemde aanschrijving van 9 April 1953, de methode definitief haar beslag kreeg. Is de consequentie van het filmplan dus vooral, dat de bijwer king grotendeels vervalt, een ander belangrijk gevolg is de ver andering in de practijk aan de kadastrale boekhouding, voorzover deze betreft het afgeven van extracten-plan. Indien van plans film bladen aanwezig zijn (ook de Hypotheekbewaarder ontvangt een opgave van voorradige filmbladen), worden er geen extracten-plan 152

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 26