meer getekend, maar vanzelfsprekend lichtdrukken afgegeven. Welnu, in deze procedure is sprake van een merkwaardige inconsequentie, want terwijl van een getekend extract-plan een recht wordt geheven van 3,voor 5 percelen, wordt voor een lichtdruk van een geheel plan slechts 1,05 in rekening gebracht, of 1,40 voor dikker papier. Wil men een afdruk hebben van een geheel plan, en van dit plan is (nog) geen filmplan aanwezig, dan ontvangt men een fotokopie tegen het tarief van 8,40 nega tief of 16,80 positief. Deze tariefregeling is niet billijk, omdat bij mechanische repro ductie kennelijk geen recht is gecalculeerd, noch vrachtkosten, werkloon, afschrijving machine e.d. in rekening zijn gebracht, doch alleen de kosten van het lichtdruk-, resp. fotopapier. De cliënt, die nu 3,betaalt voor een getekend kaartje van 5 percelen, had ook, als hij hiervan op de hoogte was, van het gehele plan een lichtdruk kunnen krijgen voor 1,05, indien hier van een filmplan bestaat. Men mag dan ook verwachten, dat spoedig de kadastrale tarie ven, en speciaal die voor extracten-plan, op de helling komen. Tarifiëring betreffende inzage in of inlichtingen uit minuutpians. hulpkaarten, veldwerken en dergelijke archiefstukken (Periodiek Woordenboek 16089, resolutie van 12 November 1954, no. 92.) Naar aanleiding van een terzake gerezen vraag heeft de Staats- 4 secretaris bij de bovenvermelde resolutie te kennen gegeven, dat de minuutplans, hulpkaarten en veldwerken geacht moeten worden in bewaring en beheer te zijn bij de landmeetkundige dienst. In dit verband vestigde hij er de aandacht op, dat de inzage van veldwerken niet is geregeld in art. 3 van de wet van 3 April 1922, Stb. 166. Zodanige verrichting valt onder art. 10, 2°, van genoemde wet. Bij het K.B. van 26 April 1922, Stb. 226, zoals dit later is gewijzigd, zijn regels gegeven voor niet in voornoemde wet getarifiëerde verrichtingen. Het is logisch, dat raadpleging van een in feite onder het Hoofd van het bureau van de land meetkundige dienst berustend archiefstuk wordt behandeld als een onder art. 4 van bedoeld besluit vallende verrichting. Slechts de landmeter kan door middel van een opdracht voor particulier werk hier recht in rekening brengen voor de aanvragen om inzage. Ook hij alleen mag, als enig deskundige op dit gebied, de gegevens van het veldwerk interpreteren. 153

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 27