De meting van verschillende wegen wordt voortgezet; van vele andere zijn de kaarten op schaal 1 500 voor de wegenlegger reeds gereed. Ook voor kadastrale toepassing van terreinen bestemd voor uit gifte in erfpacht., benevens van nieuwe boerderijen, landarbeiders woningen en dorpsuitbreidingen worden in overleg met het kadaster nog steeds metingen verricht. De beschrijving van cultuurtechnische werken vult vele blad zijden. De bevolking van de N.O. Polder steeg tot 17524 zielen op 30 Juni 1954, terwijl inmiddels weer vele vergunningen werden verleend tot het bouwen van boerderijen, woningen, scholen, café's en een automatische telefooncentrale, schuren enz., tezamen voor meer dan 400 gebouwen. Ongeveer 2700 kinderen bevolken de 20 lagere scholen, 140 de 2 u.l.o. scholen. Het oudheidkundig onderzoek leverde opnieuw verrassende bij dragen voor de musea. W. K. Van sterren tot inlegzolen, door Dr Hans Freudenthal, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Uitgave Van Loghum Slaterus, Arnhem. 1954. Prijs (gebonden) 7,25. Van dit boek met de vreemde titel hebben wij genoten. Het is geen roman van 180 bladzijden, maar het bevat zeker romantische hoofdstukken. Tot deze rekenen wij Wereldrijken" (blz. 56) en ,,De zonne der gerechtigheid". Hoewel wij ook om deze hoofd stukken het werk onder Uw aandacht zouden willen brengen, zijn het toch enkele andere, die wij hier als meer passend in het kader van dit Orgaan ter lezing aanbevelen, nl. het hoofdstuk „De wereld wordt gemeten", waar Herodotus sprekend wordt ingeleid en waar vele merkwaardige dingen worden verteld over de kope ren wereldkaart van Aristagoras, over de eerste aardmeting van Eratosthenes in de derde eeuw voor Christus, over de beroemde bematisten, de stappentellers, die de Grieks-Egyptische koning uit het geslacht der Ptolemeeërs dienden om grote afstanden te meten. ,,Het is een ingewikkelde wetenschap al deze maten en hun onderlinge verhoudingen", zegt de geestige hoogleraar, als hij in sneltreinvaart de grote verscheidenheid van maten uit de loop der eeuwen de revue laat passeren. Als wij ons oordeel over dit merkwaardige boek willen samen vatten, dan zouden wij zeggen: juist die vaart, die er in de korte verhalen zit, is zo prettig. Daardoor leest men zelfs geïnteresseerd over het uitdijen en inkrimpen van de meter, over het torenklimmen van de grote Snellius, die vader was van achttien kinderen, maar evengoed als Méchain, wiens precisie geen landmeter kon be- 155

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 29