naderen, fouten maakte. Zelfs het hoofdstuk Rekenmachines win nen de oorlog" is allerminst vervelend. De onder bovenstaande titel samengevoegde opstellen zijn reeds eerder zij het dan in enigszins gewijzigde vorm gepubliceerd. Hun, die ,,De Groene" lezen, zal een deel van de inhoud bekend voorkomen. Juist het hoofdstuk ,,De wereld wordt gemeten" echter is hier uitgebreider te voorschijn gekomen. Vignetten van Sini de Beer en foto's van kleitafeltjes waarin documenten zijn'gegrift, zijn rustpunten in de tekst. Koop dit boek: het zal U bevallen. W. K. Herverkaveling Zeeland, Jaarverslag 1953'54. Uit gave van de Herverkavelingscommissie Zeeland (Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening). Verschenen is het verslag van de Herverkavelingscommissie Zeeland over de jaren 1953 en 1954. Dat dit typografisch goed verzorgde en op prettige wijze geïllustreerde verslag reeds in Mei van dit jaar werd gepubliceerd, is wel een vermelding waard. Hoewel dit uiteraard een in landbouwkundige richting ge oriënteerd overzicht is, wordt van de inhoud met veel belangstel ling kennis genomen, ook door de landmeetkundige- en technische ambtenaren, de tekenaars e.a. Een 50-tal van "hen immers werkt aan de afwikkeling van verschillende werkzaamheden direct mee. De Zeeuwse grond is van onschatbare waarde. Het verslag toont ons, dat de verschillende instanties, die deze uitgebreide Herverkaveling tot een goed einde zullen brengen, dit begrepen hebben. Er is snel en doelmatig aangepakt. Op 9 October 1953 werd de Herverkavelingscommissie door Minister Mansholt in „de Korenbeurs" te Goes geïnstalleerd. Met de verbetering van 35000 ha landbouwgrond kon toen wor den begonnen. De ervaringen, in Walcheren opgedaan, konden hier gebruikt worden. De gemeente Goes stelde in December 1953 een fraai kantoor gebouw beschikbaar. In de 4 blokken (Tholen, Schouwen, Zak van Zuid-Beveland en Waarde) werden voor de uitvoering van de cultuurtechnische, civieltechnische, landmeetkundige en andere herverkavelings werkzaamheden Bureaux van Uitvoering benoemd. Naast deze kwamen nog de Agrarische subcommissies, de subcommissie Binnendijken en die voor Financiering, Electriciteits- en Water leidingaansluitingen, Beheer wegen en waterlopen en de schat tingscommissies en Plaatselijke commissies. Op Schouwen alleen al moest 6 millioen m3 zand worden ver werkt van 3000 ha ondergespoelde grond; in de Zak van Zuid- Beveland stond meer dan 2000 ha onder water; in de polder 156

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 30