Waarde werd x/3 millioen m3 verzet. Het is begrijpelijk, dat daar om niet vroeger dan in midden 1954 de zuivere herverkaveling ter tafel kwam. 2900 arbeiders en 360 draglines assisteren bij dit enorme werk. In totaal werd voor 39.dd8.612,50 aan verplich- tingen aangegaan. Anders dan bij ruilverkavelingen was hier eerst een grondige opname van het noodzakelijke herstel van de bestaande wegen en waterlopen gewenst, voor aan vernieuwing gedacht kon worden. Het wegenstelsel is zoveel mogelijk aangepast aan het ontwor pen afwateringsstelsel en houdt rekening met de bestaande struc tuur van het agrarisch terrein. Voor Schouwen-Duiveland wordt Zierikzee als centrum van het agrarisch georiënteerde eiland gezien. Er komt een goede weg SerooskerkeBrouwershaven. De trambaan door Schouwen wordt tot voldoening van belanghebbenden opgeruimd. Er zijn 5 gemalen ontworpen. In verschillende polders zal men onderbemalingen moeten stichten. 750 km weg is in de plannen opgenomen (begin 1955 was 63 km gereed). De herverkaveling zal voor Schouwen-Duiveland 116,6 millioen, voor Tholen 49,9 millioen, voor de Zak van Zuid-Beveland 24,7 millioen en voor Waarde 3,4 millioen moeten kosten. Evenals bij de ruilverkavelingen zal ook hier een gedeelte van de enorm hoge kosten worden gedragen door belanghebbenden (in de vorm van een 30 jaar lopende herverkavelingsrente, ge vestigd op het kadastrale perceel en ingeschreven in de kadastrale leggers). De landmeetkundige afdelingen vervullen bij de schattingen een belangrijke taak. Zij bouwen tevens de eigendomsboekhoudingen en de registratie van de gebruiksrechten op. Er worden in het gehele gebied grotere kavels gevormd. Dit is gemakkelijker ge maakt doordat ruim 1100 ha grond door de eigenaren ter be schikking is gesteld. Enkele honderden gegadigden wensen zich elders te vestigen. Aan 40 van deze kon reeds een bedrijf worden aangeboden. Wij vestigen slechts de aandacht op deze uitgave. Het is niet mogelijk een volledig overzicht van de inhoud te geven. De stand van het werk is op aantrekkelijke wijze toegelicht. Een 4-tal bijgevoegde kaartjes van de blokken geven een inzicht in de nog te verrichten arbeid. Men verzuime niet, zo mogelijk, een exemplaar in handen te krijgen. Het adres is: Herverkavelingscommissie Zeeland, Goes, Oostsingel 1, telefoon 2543. Supplement 4 op „Personeelsvoorschriften'\ Uitgave N.V. Uitgevers-Mij JE E. Kluwer te Deventer. Supplement 4 bevat de bijwerking en aanvulling op uitgebreide 157

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 31