schaal van onze onontbeerlijke „Personeelsvoorschriften". De uit gave is thans bij tot 1 Februari 1955. Zij, die niet over de nieuwe (bredere) band beschikken, zullen deze moeten aanvragen. De stof groeit sterk uit. Opnieuw wijzen wij op deze belangrijke samenvatting van voor schriften met voortreffelijke index. Als men de moeite van het zorgvuldig bijwerken voor lief neemt, blijft „Personeelsvoor schriften" een zeer waardevol naslagwerk en een trouwe gids bij de administratie. W. K. Actes du Vie Congrès international d'Histoire des Sciences, gehouden te Amsterdam in Aug. 1950, deel II. (Deze publicatie is een vervolg op het in dit Or gaan, 10e jg., no. 1 besproken le deel). Hoewel men het kan betreuren, dat de resultaten van een con gres eerst 5 jaren later bekend worden, blijven toch verscheidene voordrachten in dit deel hun waarde voor ons behouden. Uit de veelzijdige inhoud noemen wij dan in de eerste plaats Three astronomical phenomena seen in extreemely ancient times" van Knut Lundmark, ,,Le corps des ingénieurs brevetés en instruments scientifiques" van Maurice Daumas, ,,Les instruments astronomi- ques" van Nicolas Copernic, de Amsterdamse uitgave (1617) van ,,De Revolutionibus" van T. Przyphowski en „La diffusion des produits cartographiques flamands en Italië au XVIe siècle" van Roberto Almagia. Ook dit deel is met financiële steun van de Unesco tot stand gekomen en uitgegeven door Hermann Cie, 6, Rue de la Sor- bonne-Paris-5e. Werner Büdeler, Op de drempel van het Heelal. Vert. Dr R. van Campen. Uitg. H. Gottmer, Haarlem 1954. Voor lezers, die van fantasie houden, is dit een welkom boek. De Ruimtevaart wordt dichter bij ons gebracht. Ook landmeet kundige- en astronomische problemen worden aangesneden. Land meters en astronomen immers staan bij de afstandsbepaling in principe voor hetzelfde probleem (blz. 19/20). Het Verslag 1954 van de Middelbaar Technische School te Utrecht met afdelingen voor Bouwkunde, Weg- en Waterbouw kunde en Landmeetkunde vermeldt o.m., dat het aantal leer lingen voor de cursus 19541955 op 1 Sept. 1954 bedroeg: 506. Van deze zijn 216 bestemd voor Weg- en Waterbouwkunde, 146 voor Bouwkunde en 32 voor Landmeetkunde, terwijl 24 zijn opgenomen in de schakelklasse. 137 leerlingen zijn in het bezit van het einddiploma H.B.S.-B-5 jc. en 2 van het einddiploma Gymnasium B. 158

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 32