De 32 leerlingen Landmeetkunde zijn verdeeld over 2 klassen. In de sterklasse (personen met H.B.S.-B-5 of Gymnasium B) zijn 15 leerlingen ondergebracht. Van deze brengen 9 hun prac- tijkjaar gedeeltelijk door bij de kadastrale diensten. Omtrent het leerplan voor de afdeling Landmeetkunde zegt het verslag, dat dit zich nog in een experimenteel stadium bevindt. Het ligt in de bedoeling, dat er als onderdeel van de commissie M.T.O. '52 een subcommissie voor de Landmeetkunde zal wor den gevormd, die een definitief leerplan en de eindexamen-eisen zal vaststellen. Ontvangen: De Deutsche Geodatische Kommission zond ons a. Geodatische Entfernungsmessungen van de hand van E. Gigas. Dit is een samenvatting van een aantal in 1953 te Mün- chen gehouden voordrachten over lengtemeting, het ijken Van meetapparatuur met behulp van lichtgolven en electronische afstandsmeting. De eerste twee onderwerpen zijn kort samengevat omdat daar reeds vrij veel lectuur over bestaat. Het derde onder werp daarentegen wordt uitgebreider behandeld. Het kan als een inleiding beschouwd worden op een binnenkort te verschijnen werk op dit gebied. b. Über die Zielerrassung bei geodatischen Winkelmessungen auf grosse Entfernungen door R. Brein. Het werkje geeft een overzicht van de mogelijkheid van het waarnemen van licht gevende punten op grote afstand met behulp van optische instru menten. Tal van afbeeldingen, tabellen en grafieken verduidelijken de tekst. c. Die geodatischen Linien des Rotationsellipsoides und die Lösung der geodatischen Hauptaufgaben für grosse Strecken unter besonderer Berücksichtigung der Bessel-Helmertschen Lösungs- methode, door H. Bodemüller. d. Deutscher Landesbericht der Kommission III der F.I.G. zum VIII Internationalen Kongress in Paris 1953 von Prof. Dr F. R. Jung, Hoofddirecteur van de T.H. te Aken. (Commissie III omvatte landmeetkundige instrumenten en -methoden, fotogrammetrie en cartografie.) Aan het slot is opgenomen een overzicht van de stand der arbeid aan verschillende kaartuitgaven als de Duitse grondkaart 1 5000 en de topografische kaarten 1 25.000 en 1 50.000. e. Volautomatische Funktionsrechenmaschine mit zweistufiger Interpolation von K. Ramsayer, in 1954 uitgegeven door het Ver- 159

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 33