provincies geen meetarbeid door de verpondingslandmeters is verricht. Er zijn t.a.v. de verpondingsplans belangrijke afwerkings- verschillen tussen de kaarten die vóór 1807 en sedert dit jaar werden gemaakt. Dit was voornamelijk het gevolg van de Publi catie van Z.M. den Koning van Holland" van 20 Januari 1807, welke betrekking had op Gogel's Ordonnantie volgens welke binnen het Koningrijk Holland zal worden geheven het middel van de Verponding". Gogel, Minister van Financiën van Lodewijk Napoleon, hul digde niet alleen de mening, dat de verponding een echte belas ting is op een bepaalde vorm van inkomen (vandaar heffing naar evenredigheid van pacht- en huurwaarde), maar ook stond hij een periodieke herziening voor van de vastgestelde bedragen voor de belastbare opbrengst. Uit de richtlijnen in deze ordonnantie voor de uiteindelijke vaststelling van de belastbare opbrengst vloeide tevens voort een meer centraal geleide afwerkwijze en op 8 Mei 1807 volgde daarom een reglement ter uitvoering der ordon nantie. In dit reglement werd o.a. bepaald, dat de landerijen in het gehele Koningrijk" op een gelijke schaal en landmaat moesten worden gemeten en gekaarteerd 13). Dit werk werd stopgezet, toen ons land door Napoleon bij Frankrijk werd ingelijfd en in 1811 de Franse grondbelasting in de plaats van de Nederlandse verponding" werd gesteld. Andere heren, andere wetten; Franse kadasterambtenaren kwamen naar hier, om de voorhanden plans op hun mérites te beoordelen: als ondeugdelijk werden ze afgekeurd. Dit betekende echter niet, dat plans en maatboeken alle be tekenis hadden verloren. De artt. 9, 10 en 14 van het Keizerlijk Decreet van 21 October 1811 laten duidelijk uitkomen dat op de grondslag van het voorhanden belastingkadaster (dat alleen in het .Département de l'EmsOriental" nog niet bestond) de aan slag in de grondbelasting werd ingevorderd 14). Ook voor de betrokken landmeters hadden de plans niet alle betekenis ver loren. Want het mag waar zijn dat in 1812 aangevangen werd met een hernieuwde opmeting van ons land nu volgens de Franse voorschriften die in de Récueil Méthodique waren samen gebundeld bij nadere vergelijking tussen nieuwe en oude plans zult U er verscheidene ontdekken die als twee druppels water op elkaar lijken. De landmeter werd per bunder betaald en had in vele gevallen ongetwijfeld zijn veldaantekeningen van vóór 1812 nog bewaard. In de kadastrale tijd. M'n eigen ervaring en die van anderen op zeer verscheidene bureaux van de landmeetkundige dienst leerden, dat de minuut plans in het algemeen met een voor die tijd grote nauwkeurigheid 134

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 8