Wij zijn er ons niet van bewust dat ons corps bestaat uit men sen met andere karaktereigenschappen dan die, welke men in 't algemeen constateert bij andere groepen van ambtenaren en niet- ambtenaren. Men moet ons een dergelijk étiket niet opplakken. Er zijn momenteel 5 categorieën landmeters in de dienst werk zaam met verschillende opleidingenDesondanks hebben wij tot heden niet kunnen waarnemen, dat men bij het corps landmeters met die kleinheid van de menselijke natuur te kampen had. Wij hebben ook nimmer gemerkt dat hogere ambtenaren zich volledig hoger gevormd weten, terwijl anderen zich als zodanig gevormd achten* Het was en het is één corps. Wij hopen en verwachten dat het bij ons ook zo zal zijn. Op grond hiervan wijzen wij der gelijke gevoelsargumenten van de hand. Zij zijn zeer onzakelijk. 3e. In de toekomst te velde uitsluitend landmeters en techn. amb tenaren (M.T.S.-ers). Het is reeds door ons gezegd dat het Bestuur van K. L. in dit artikel herhaaldelijk het woord onrust heeft gebruikt. Zonder in dezelfde fout te vervallen menen wij, dat er na 1930 ook een zekere mate van onrust te constateren viel bij de Ver eniging voor Kadaster- en Landmeetkunde. Deze vond haar oorzaak in de eerste proef met de metende tekenaar. Ondanks hardnekkig verzet van bepaalde zijde werd de proef herhaald en op steeds groter schaal werd de toenmalige tekenaar ingeschakeld bij de landmeetkundige werkzaamheden te velde. Er is veel over geschreven en gesproken. Het verzet bleef, maar het Ministerie van Financiën ging op de ingeslagen weg voort. De objectiviteit eist te vermelden, dat er eveneens landmeters waren, die in belangrijke mate hun steun hebben gegeven aan deze geslaagde proefnemingen. Men zou kunnen zeggen dat voor- en tegenstanders tenslotte tot een compromis kwamen. De werkzaamheden van deze metende tekenaar werden scherp begrensd en zijn bevoegdheden zoveel mogelijk beperkt. Niettemin was de strijd om het principe geluwd. Thans lanceert het Bestuur van K. L. wederom de idee, dat in de nieuwe personeelsformatie de landmeetkundige ambtenaar te velde dient te verdwijnen. Over het motief ,,dat het publiek niet meer weet met wie het te maken heeft en het inzicht in de kwaliteit van de ambtenaar verliest" willen wij wel iets zeggen. Ook dit is een gevoels argument! Een ambtenaar komt als vertegenwoordiger van een dienst, hetzij hij lager-, dan wel middelbaar- of hoofdambtenaar is. Hij doet zijn werk op de wijze, zoals hem dat is opgedragen en zoals de dienst dat van hem vraagt. Een jonge politieagent bekeurt een Minister, indien deze b.v. 178

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 12