P. TERLINCK: (voorzitter van de Orde der Landmeters in België) Hef kadaster, de landmeters en kef notariaat in België De Belgische landmeter, en vooral de landmeter in het vrije beroep, heeft niet dezelfde opvattingen en vooral niet dezelfde verbintenissen ten opzichte van het kadaster, als dit met de land meters in Nederland het geval blijkt te zijn. Indien men in Nederland, meer dan in België, streeft naar tech nische perfectie van het kadaster, mag men toch niet uit het oog verliezen, dat de techniek ten dienste staat van het recht en niets vermag tegen de absolute waarde van het recht. Aldus, hoe per fect het ook is, een zuiver technisch kadaster blijft zonder waarde of nut indien het de werkelijke rechtstoestand niet weerspiegelt. Daarom is slechts een volkomen rechtskadaster betrouwbaar. Het Belgische kadaster is verre van zulk een ideaal; het is en blijft alleen maar een administratief instrument van fiskale aard. Haar voornaamste bezigheid is niet de opmeting, doch wel de schatting van het belastbare inkomen. De gevolgen daarvan liggen voor de hand. De Belgische kadastrale documentatie kan geen bewijs of begin van bewijs leveren nopens een eigendomsrecht of nopens een oppervlakte. Daarenboven, aangezien de bijhouding zuiver admi nistratief geschiedt en zonder mogelijke tussenkomst van de be langhebbenden en dus zonder nuttige of gepaste controle door deze laatsten, is die bijhouding een bron van onjuistheden geworden. Gelukkigerwijze bestaat er (in de Belgische wet op het nota riaat) geen verplichting om melding te maken van de kadastrale aanwijzingen in de authentieke akten; men houdt zich aan art. 1108 BW. Aldus is het dat, in de notariële zowel als in de onder handse akten, de partijen over een totale vrijheid beschikken met betrekking tot de beschrijving der verhandelde goederen: het is voldoende dat zij akkoord gaan met een gemeenschappelijke be paling van het voorwerp. De notarissen vullen hun relaas welis waar vaak aan met een opgave van de kadastrale sectie, de num mers en de oppervlakte van de percelen die het voorwerp" uit maken, maar deze opgave is, juridisch gesproken, van generlei waarde, en bij de registratie der akten of bij hun hypothecaire overschrijving of inschrijving, hebben de ontvanger, resp. de be waarder, niet het minste recht de juistheid van die kadastrale aanduidingen na te gaan, te doen verbeteren, aan te vullen of te 180

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 14