doen aanvullen, vooraleer de pleegvorm van boeking'' is verleend. Bij zijn bezoek ter plaatse, na de mutatie, heeft de landmeter van het kadaster evenmin het recht de notaris of de partijen te verplichten tot een wijziging van hun akten, indien zijn kadastrale bevindingen niet stroken met de in die stukken opgenomen om schrijving van de onroerende goederen. Men kan dus bezwaarlijk beweren dat de vermelding der kadastrale aanduidingen iets toevoegt aan de zekerheid der pand- beschrijvingen of, m.a.w., het grondkrediet meer waarborgen biedt. Het Belgische kadaster heeft geen waarde voor de juridische ver houdingen of verbintenissen. Integendeel, de notariële akten en de plans of documenten der onafhankelijke landmeters hebben officiële bewijskracht tegen de aanduidingen van het Kadaster in. Gezien de huidige toestand van het Belgische kadaster, zou een aan de notarissen opgelegde verplichting om de kadastrale aan duidingen in hun akten te vermelden, slechts een onmetelijke vloed van verwarringen medebrengen. De Orde der Landmeters is de opsteller van een wetsontwerp, houdende verplichting voor de partijen om aan iedere akte van overgang, deling of verklaring van eigendom, een door een zelf standig landmeter vervaardigd plan toe te voegen. Een dubbel van zo n plan zou kunnen worden overgelegd aan het kadaster. Dit zal zeker kunnen medewerken aan een juister bepaling van de goederen en aan een verbetering van de kadastrale oorkonden. Genoemd wetsontwerp houdt de beschikking in, dat elk proces verbaal van afpaling aan het kadaster dient te worden bekend gemaakt. Een kadaster kan inderdaad slechts dan betrouwbaar worden indien elke eigendom, eerst en vooral, wordt afgepaald. Wij durven te zeggen dat de oppervlakte van een eigendom ons als een bijzaak voorkomt ten opzichte der grenzen: zo deze laatste bepaald zijn, weet men immers hoe breed, hoe diep of hoe lang een perceel is, of het aan een waterloop of aan een weg grenst en of het uitzicht al dan niet in overeenstemming mag worden geacht met bestemming, opbrengst of waarde. De bemoeiingen of werkzaamheden der ambtenaren-landmeters, zowel van het kadaster als van andere besturen komen ons hier, in België, voor als een .beperkte activiteit'' van ons vak, daar zij zich bepalen tot de opdrachten die hun onderscheidenlijke administraties eigen zijn. De landmeters in vrij beroep daarentegen zijn de enige landmeters die een activiteit ontplooien, welke zich uitstrekt tot alle bevoegdheidssferen: opmeting, afpaling, nivel lering, besproeiing, waterafleiding, wegenisbouw, schatting, in één woord: tot alle geodetische, topographische en juridische tussen komsten. Op gelijke voet met het notariaat, zijn de zelfstandige 181

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 15