landmeters hier de bevoegde kenners en beschermers van het on roerend bezit. Op enkele zeer gelimiteerde uitzonderingen na, is het de land'- meters van het kadaster en van de andere openbare besturen ver boden, particuliere werken uit te oefenen, als gevolg waarvan hun inkomsten zouden worden vergroot. Ruilverkaveling Nieuwe regeling van de ruilverkaveling in Duitsland. Zoals in dit Orgaan, 10e jg., no. 5 van September 1952 werd medegedeeld, heeft men in Duitsland reeds zeer lang ruilverkave ling toegepast. Deze was onder verschillende namen als Umle- gung, Zusammenlegung, Flurbereiniging en Konsolidation bekend. De Duitse ruilverkavelingswet (Reichsumlegungsordnung) van 16 Juni 1937 regelde deze materie uniform. Twee jaren geleden kreeg de reeds vroeger ontworpen „Flurbereinigungsgesetz" kracht van wet. In afwachting van het gereedkomen van de overgangsbepa lingen blijft de eerstgenoemde Reichsumlegungsordnung van kracht. Deze zal bij wijze van overgang blijven gelden voor die verkavelingen, van welke het plan van ruilverkaveling ter visie is gelegd. De nieuwe wet geldt voor alle deelstaten (Lander) van de Duitse Bondsrepubliek. Hierbij is de mogelijkheid voorzien, dat deze (zelfstandige) delen van de republiek afwijkende regelingen zullen vaststellen. Ook volgens de nieuwe wet geschiedt ruilver kaveling van ambtswege. Zij komt tot stand bij besluit van de Minister van Landbouw, die ook het blok vaststelt. De landbouw organisaties worden gehoord. De betrokken eigenaren worden vooraf ingelicht. Hierbij maakt men tevens een raming van de kosten bekend. De uitvoering is in handen van de „Kulturamter". Deze leiden in het algemeen de hele procedure, regelen de rechtsverhoudingen, maken het plan van wegen en waterlopen en stellen het plan van ruilverkaveling op. De algemene leiding en de uiteindelijke verantwoordelijkheid berust bij de ,,obere Flurbereinigungsbehörde de Minister van Landbouw). Tegelijk met het besluit wordt een corporatie der deelnemende eigenaren in het leven geroepen, die tot taak heeft de gemeen schappelijke belangen van de deelnemers te behartigen. Zij is een 182

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 16