De nieuwe kavels behoren dezelfde hoedanigheid en gebruiks- bestemming te hebben als de oude percelen. Slechts met toestem ming der betrokkenen mag een totale structuurverandering van het bedrijf plaats vinden. Wanneer grote delen van het blok door bijzondere maatregelen belangrijk in waarde stijgen, kan met deze waardevermeerdering bij de toedeling rekening worden gehouden. Deze meerwaarde wordt middels een tweede schatting vastgesteld. Zakelijke en persoonlijke rechten kunnen worden opgeheven tegen vergoeding in geld of grond, met dien verstande, dat voor rechten, die door de verkaveling overbodig worden, geen vergoeding be hoeft plaats te vinden. Anderzijds kunnen nieuwe zakelijke rechten worden gevestigd. De „Flurbereinigungsbehörde" dient de bezwaren, welke niet door haar zijn opgelost, voor te leggen aan de ,,obere Flurbereini- gungsbehörde". Na de behandeling der bezwaren vaardigt de „Flurbereinigungsbehörde" een besluit uit, waarbij zij het tijdstip bepaalt, waarop de nieuwe rechtstoestand in werking treedt. Wan neer door een te langdurige behandeling der bezwaren nadelen kunnen ontstaan, kan het plan van ruilverkaveling eerder in wer king treden bij een ,,vorzeitige Ausführungs-anordnung". Een voorlopige inbezitneming is mogelijk, wanneer oppervlakte, waarde en afgrenzing der nieuwe kavels vaststaan. Bezit en ge bruik gaan alsdan op de nieuwe eigenaren over. Ten aanzien der opbrengsten worden zij reeds geacht eigenaar te zijn, terwijl deze opbrengsten in de plaats treden van die der oude percelen. De wet maakt voorts in het raam der ruilverkaveling drie pro* cedures mogelijk. Vooreerst een vereenvoudigde procedure ter opheffing van nadelen, welke kunnen ontstaan bij de aanleg, ver andering of opheffing van spoorwegen, autobanen, wegen en kanalen, welke procedure tevens mogelijk is in gebieden, waar vroeger reeds een ruilverkaveling tot stand is gekomen. Vervol gens de procedure, waarbij grond in grote omvang beschikbaar moet worden gesteld voor de aanleg van omvangrijke en belang rijke werken en waar dit grondverlies over een grotere kring van eigenaren moet worden verdeeld. Deze procedure wordt verbon den met die tot de onteigening. De vaststelling en toedeling der nieuwe kavels blijft in handen van de ruilverkavelingsinstanties, de geldelijke uitkeringen en schadevergoedingen blijven evenwel voorbehouden aan de onteigeningsinstanties. Tenslotte het ,,beschleunigte Zusammenlegungsverfahren". Bij deze procedure worden geen of slechts enkele wegen en water lopen en cultuurtechnische werken aangelegd en uitgevoerd. Laatstgenoemde procedure is slechts mogelijk, wanneer een vol gens de oppervlakte berekende meerderheid der eigenaren zich ervoor verklaart, nadat de landbouworganisaties gehoord zijn. De regeling der bezwaren is geheel in handen van de admi nistratie gelegd. In plaats van de vroegere drie instanties gelden 184

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 18