thans twee instanties voor de beslissingen op de bezwaren. Bij afwijkende beslissing van de opperste leiding is beroep mogelijk op het ruilverkavelingsgerecht, hetwelk als bijzondere rechtspraak wordt ingesteld 1 In de Duitse ruilverkaveling zullen eerlang belangrijke wijzi gingen hun beslag krijgen. Vergeleken met de regelingen in an dere landen valt het op, dat de ruilverkavelingswetgeving hier heeft geprofiteerd van eigen rijke ervaring. Nieuwe pachtcontracten ongezegeld (art. 101, le lid Ruilverkavelingswet 1938). In een plan van ruilverkaveling was o.m. de volgende bepaling opgenomen: ,,Waar in het register Reg. 12) niet anders is vermeld, wordt bepaald dat de nieuwe pachtcontracten voor 6 jaar zullen moeten worden opgemaakt". In de toelichting op deze bepaling was vermeld dat een register ter inzage werd gelegd, waarin per eigendom de toedeling was vermeld met o.m. de regeling van de pacht als bedoeld in art. 19 der Ruilverkavelingswet 1938. Deze regeling bestond hierin dat bepaalde pachters van hun pacht werden ontheven en geacht werden in het vervolg pachters van andere aangewezen percelen te zijn. Over de pachtprijs was echter geen regeling getroffen, zodat nieuwe contracten moesten worden opgemaakt welke aan het oor deel van de Grondkamer waren onderworpen. Naar het oordeel van de directeur kon in casu worden aan vaard dat deze regeling aan art. 19 voormeld voldeed; dit artikel schrijft immers niet voor dat de ruilverkaveling een pachtregeling met alle onderdelen moet bevatten. In verband hiermede kon naar het oordeel van de directeur worden gezegd, dat de nieuwe pacht contracten worden opgemaakt ingevolge de Ruilverkavelingswet 1938, zodat ingevolge art. 101 van die wet huurzegel niet be hoefde te worden voldaan. Ook de Staatssecretaris achtte het verdedigbaar aan te nemen, dat in het onderwerpelijke geval bedoelde pachtcontracten zouden kunnen delen in de vrijstelling van art. 101 voormeld en derhalve ongezegeld konden worden opgemaakt. (Aldus beslissing 16072 uit Periodiek Woordenboek van administratieve en gerechtelijke beslissingen... 1954"). Nieuwe aanvragen om ruilverkaveling. Sedert onze vorige opgave kwamen nog de volgende aanvragen om ruilverkaveling binnen bij de Centrale Cultuurtechnische Commissie. Provincie Friesland, gemeente Heerenveen, blok ,,Nieuwersloot" 690 ha 185 1) M.v.A. op de Nederlandse ruilverkavelingswet 1954.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 19