Grootteberekening* 14 April 13.3016.00 uur. Deze opgave is gelijkluidend aan de opgave Grootteberekening van het examen voor Landmeettechnicus N.L.F. (zie blz. 197). Kaarttekenen* 15 April 9.0013.00 uur. Gevraagd werd een kaartering uit luchtopnamen te calqueren op kodatrace en vervolgens deze calque af te werken volgens de symbolen en aanwijzingen voorkomende op de normbladen N 446 t/m 448. Kaarttekenen* 15 April 14.0016.00 uur. Gevraagd werd een dwarsprofiel te berekenen en vervolgens den opgewerkt volgens gegeven aanwijzingen. te tekenen op schaal 1 200, waarna de tekening diende te wor- Boeken en brochures Paul Stichling: Die Preussischen Feldmesser-Regle- ments (Zur 250 jahrigen Wiederkehr der Feldmesser- Reglements vom Februar 1704. Verlag und Druckerei Hans Oeding. Braunschweig. Paul Stichling's: Die preussischen Feldmesser Reglements, ont vingen wij als overdruk uit het Mededelingenblad van de Bond van „Öffentlich bestellten Vermessungsingenieure". De heer Stichling, die zich op het gebied van de beschrijving der land- meterij in Duitsland reeds lang bewoog, vond in het 250-jarig jubileum" van het landmetersreglement van 1704 een ongezochte gelegenheid, op de hem eigen grondige wijze te schrijven over de 2x/2 eeuw van gereglementeerd landmeten, die hun stempel op een groot deel van de duitse vakgenoten hebben gedrukt. De schrij ver die ongeveer 200 bronnen voor de samenstelling van zijn artikel gebruikte richtte zich uiteraard allereerst tot zijn onmid dellijke omgeving, maar ook voor ons is zijn artikel belangwek kend. Enige eeuwen geleden brachten Nederlandse landmeters door hun inpolderingswerkzaamheden de Rijnlandse Roede als maateenheid naar de Oostzeekusten. De landmetersreglementen onder de Pruisische koningen echter zorgden er voor dat niet alleen deze maateenheid in dit deel van Duitsland bekend bleef, maar het gebruik van deze Nederlandse landmaat als grondslag van het meetstelsel werd zelfs dwingend voorgeschreven, ja, in de laatste helft der 18e eeuw droeg de koning aan de Berlijnse Academie voor Wetenschappen op, onderzoekingen te verrichten voor de vaststelling van de nauwkeurige lengte der Rijnlandse roede. 198

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 32