Ook in deze studie toont de schrijver zich als landmeter ver bonden met heel het sociaal en economisch leven om zich heen. De toenemende invloed van de techniek en de specialisatie, ook op het landmeten, laten in dit verband ook dhr. Stichling niet onbewogen. Het moderne leven met z'n moderne „Feldmesser- Reglements" laat steeds minder ruimte over voor contact met het platteland en z'n bevolking. Vroeger zat de landmeter vele avon den te midden der dorpelingen in het stamcafé, maar vandaag de dag gaat hij na afloop der meting weer vlug met zijn auto verder of naar huis. Wij in Nederland zouden er nog aan kunnen toe voegen, dat velen gevangen in de ban van de puntentelling zich niet de tijd gunnen tot wat langduriger contact met de be volking, al klaagt ook hier wel ,,die landwirtschaftlichen Kreisedie neuzeitliche Entwicklung habe es mit sich ge bracht, dass die statistischen Amter weniger Fühling mit der prak- tischen Landwirtschaft hatten". Een studie, die aanzet tot het maken van vergelijkingen, ge schreven door iemand met liefde voor ons mooie vak. P. S. T. Étude sur le Statut du Géomètre dans les différents pays. Le géomètre aux Pays-Bas par Paul Terlinck, géomèter-expert immobilier, président de l'Ordre des géomèters Belgique 1955. In het Tijdschrift van de Belgische orde der landmeters van Januari-Februari 1955 heeft de auteur Terlinck zijn gegevens ge publiceerd, die gewijd zijn aan het statuut van de Nederlandse landmeter. Hij deed dit op soortgelijke wijze als reeds geschiedde in compilaties betreffende België, Duitsland, Frankrijk, Zweden, Zwitserland en Canada. Ook hier vinden we weer een, door de schrijver zo objectief mogelijk gehouden, opsomming van het algemeen aspect (staats vorm, algemene wetgeving, oppervlakte, inwonertal etc.), tarieven en salariëringen, aantallen ambtenaren, onderwijs en opleiding, wijze van uitvoering der kadastrale werkzaamheden, de speciale wetgeving, de beroepsverenigingen, een bibliografie en de tekst van verschillende besluiten. De Heer Terlinck doet veel moeite, om een daarbij geïnteres seerde groep voor te lichten. Hoewel hij zich bij die pogingen wel eens onnodig op zijwegen begeeft, is hij er naar onze mening in geslaagd, ook in dit (in het Frans gesteld) geschrift veel wetens waardigs te vertellen aan buitenlandse vakgenoten. Wij zijn van oordeel, dat aanschaffing van deze samenvattingen betreffende de status, en het werk van de landmeter en van het milieu, waarin deze werkt, aanbeveling verdient. Men vindt er verscheidene bronnen op vakgebied en het treffen van vergelijkingen wordt door kennisname van de inhoud mogelijk gemaakt. W. K. 199

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 33