Ir A. Govers, de Ruilverkavelingswet 1954 in de practijk, uitgave Nederlandse Uitgeversmaatschappij N.V. Prijs 2,25. In de serie ,,hèt moderne bedrijfsleven waarin ook de reeds eerder door ons besproken werkjes van Ir W. van Riessen (Eigen dom van appartementen en Kadaster) voorkomen, is thans op genomen ,,de Ruilverkavelingswet 1954 in de practijk". Het wil een handleiding zijn voor ieder, die met ruilverkaveling te maken heeft. In het woord vooraf" merkt de auteur op dat van de ca. 3 mil- lioen ha cultuurgrond ongeveer 1.400.000 ha meer of minder ruil- verkavelingsbehoeftig is, hetgeen betekent, dat vrijwel alle ge meentebesturen, polderbesturen en land- en tuinbouworganisaties er mede te maken krijgen. Hoewel er uitstekende boekjes over de ruilverkaveling zijn ver schenen, blijven er voor degene, die zich in de materie wil ver diepen, nog vele vragen over. De nieuwe wet, waarvan de volledige tekst achterin is opge nomen, is zeer gecompliceerd. Een deskundige gids als de schrijver is zeker nodig om in de wettelijke bepalingen iets meer thuis te raken. De tekst is eenvoudiger dan die van het werk van Mr J. E. van Leeuwen over hetzelfde onderwerp. Aan de omschrijving van de betekenis der hedendaagse ruil verkaveling voor de Nederlandse landbouw gaat een kort en dui delijk historisch overzicht vooraf. Juist de verklaring van verschillende begrippen als: ruilver kavelingsovereenkomst, bestemmingsplan, blokgrens, plan van toedeling, lijst van rechthebbenden, pachtruil, proefschatting en vele andere maakt dit werkje ook voor de niet-landbouwer waar devol. Er zijn vele vragen, waarop men bij het doorlezen ant woord krijgt (wat doet de Cultuurtechnische dienst, welke kadastrale percelen mogen in een ruilverkaveling worden betrok ken, op welke waarde hebben belanghebbenden bij de toedeling recht, op welke voorwaarden kunnen aan openbare lichamen kavels worden toebedeeld, welke bepalingen omtrent pacht moet men kennen, hoe zijn stemming en schatting ingericht). Het is van belang te memoreren, dat sedert 1924 reeds 116 blok ken, tezamen groot 80710 ha, zijn gereedgekomen en dat op 1 Januari van dit jaar 10715 ha in uitvoering was (naast de grote herverkavelingen van Zeeland). Ir Govers noemt als jaarlijkse capaciteit van de gezamenlijke ruilverkavelingsbureaux een oppervlakte van ongeveer 10.000 ha. Het opvoeren van die capaciteit is naar zijn oordeel niet in de eerste plaats een kwestie van meer deskundigen en ander per soneel, maar vooral van minder bemoeienis van allerlei instanties met dit werk. 200

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 34