Arbeiten der Katasteramter. Een bespreking wordt gegeven van de volautomatische electrische rekenmachine Facit ESAO" en van het precisie waterpas-instrument Wild N III. Het „Compte Rendu du XVe Congrès national", uitgebracht door het Syndicat national du Cadastre frangais (officiëel orgaan „Essor syndicaliste") is dit jaar een boekdeel van 43 bladzijden geworden (dus wel een verslag in extenso), dat op vele plaatsen getuigt van de grote activiteit en de goede organisatie van onze Franse zustervereniging. EEN OUD KADASTER IN CHINA. In één van onze artikelen over Egypte schreven wij, dat voor ons onderzoek naar sporen van antieke kadasters het eerst de vruchtbare gebieden in aanmerking kwamen. De beschaving ontstond in Azië in en door de grote alluviale vlakten, waar de landbouw zich sterk ontwikkelde. In Voor-Azië was dat het geval met het oude Babylonië, in het Oosten kwam daarvoor de Grote Vlakte" in aanmerking, de Chinese vlakte, die zich over meer dan 300.000 km2 uitstrekt tussen Peking, Hwai-ho, Lo-yang en Sjantoeng. Dit gebied, groter dan Engeland* en Ierland samen, zou men een geschenk van de Gele Rivier kun nen noemen, evengoed als Egypte door Herodus als een geschenk van de Nijl werd voorgesteld. Geen wonder, dat grondbelasting en kadaster daar reeds vroeg bekend waren. Over dit kadaster vinden we in het werk van Réné Grousset China", vertaald door J. A. Meijers en uitgegeven door L. J. Veen's Uitgeversmaatschappij N.V. te Amsterdam, enkele bijzonderheden. Toen de beroemde reformist Wang An-sje aan de macht kwam onder het bewind van keizer Sjen-Asoen (10681085) begonnen de hervormingen. Hij is een van de merkwaardigste figuren uit de Chinese geschiedenis. Hij wordt geprezen als staats- socialist en voorloper van Soen Yat-Sen en de Kwo-min-tang. Ook het kadaster werd (in 1073) grondig herzien, wat noodzakelijk was geworden door de agrarische veranderingen van de 9e eeuw. Toen immers verdween het klein-grondbezit. Hij kwam niet tot een nieuwe indeling van de eigendom, maar slechts tot een nieuwe indeling van het kadaster. In 1073 werd het gehele territorium verdeeld in Q li s (een li 573 m), bedoeld als grond slag voor de nieuwe grondbelasting. Dit was, zoals Henri Maspero opmerkt, een zuiver fiscale her vorming, zonder enig sociaal" karakter. Zelfs een hervormer als Wang An-Sje dacht er niet aan, het regiem der latifundia grootgrondbezit) aan te tasten; hij wilde slechts het rijk van een nauwkeurig en gemakkelijk te hanteren kadastraal plan voorzien. Desondanks zegevierde het elatisme 202

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 36