mee heeft gehad, want men wil of kan dat niet altijd begrijpen. Hij heeft wel eens eerder ook iets over het Kadaster gezegd, 0.m. in 1931 voor de Vereniging voor K. L. en in 1947 in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het is jammer dat de toenmalige bestuurders van K. L. be hoorden tot de categorie van hen, die de hooggeachte professor niet wilden of konden volgen. Het huidige Bestuur van K. L. wil dit klaarblijkelijk wel doen maar maakt de fout, dat zij uit zijn rede van ruim een uur alleen iets aanhaalt over de toekomst. Omdat die toekomst, zoals reeds gezegd, nog verre is en Frot. Schermerhorn ook iets gezegd heeft over het heden, d.w.z. over het personeel dat momenteel in dienst is, zullen wij volledig heidshalve ook dit vermelden. Bedoelde spreker zei o.m. ,,dat tijdens de overgangstoestand beide categorieën zullen moeten geven en nemen en vermoedelijk meer geven dan nemen". Wij hebben een sterk vermoeden dat dit „meer geven dan nemen" niet op onze categorie slaat. Het heeft ons echter in hoge mate verbaasd dat het Bestuur van K. L. de derde spreker van het congres volkomen vergeten heeft te vermelden. Dit te meer waar het hier de heer D. de Groot betreft, Hoofd landmeter van het Kadaster en Hoofd van het Bureau voor Buiten gewoon Landmeetkundig Werk te Utrecht. Wij zullen deze nalatigheid van het Bestuur van K. L. niet overnemen maar hem t.z.t. wel aan het woord laten. Het huidige personeel bij de Landmeetkundige dienst is als volgt samengesteld: 1. Er zijn 5 categorieën landmeters met verschillende opleidingen. a. met dienstopleiding en een cursus van een half jaar in Delft gedurende enkele dagen per week; b. met dienstopleiding en een cursus van een jaar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen; c. met een dienstopleiding en een cursus van ruim 3 jaar aan de Landbouwhogeschool; d. met een 3-jarige studie aan de T.H. te Delft, gevolgd door een dienstopleiding; e. met een 5-jarige studie aan de T.H. te Delft, gevolgd door een dienstopleiding. Van deze laatste groep, de volledig opgeleide geodetische in genieurs, zijn er nog geen 10 in de dienst aanwezig, die het vakexamen voor landmeter van het Kadaster hebben afgelegd. 2. Het corps landmeetkundige ambtenaren, gevormd middels vrije opleidingen en dienstopleidingen en van 1938 af aan het Centraal Teken- en Opleidingsbureau van het Kadaster te 's-Gravenhage. (M.T.S.-ers, opgeleid aan de afd. Landmeten van de Utrechtse 170

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 4