de overtuiging gekomen, dat de benaming van dit ambt niet meer in overeenstemming is met de door de bekleder daarvan uit geoefende functie. In verband hiermede komt het juister voor over te gaan tot de instelling van een directie van het Kadaster en Hypotheken en deze te stellen onder de leiding van een „directeur". Artikel 156, In totaal is gerekend op een personeelsuitbreiding bij de divisies van het kadaster van 106 man, zoals reeds onder Algemeen" bij het Onderdeel Belastingdienst met betrekking tot het kadaster werd medegedeeld. Op grond van de verwachte uitkomsten over het jaar 1954 is- het onderdeel Ambtstoelagen" vermeerderd met 10.000,ter wijl het onderdeel Overige lopende toelagen" is verhoogd met 5.000,in verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen aan het Centraal Teken- en Opleidingsbureau, Artikelen 157 en 164, Voor de beoordeling van de cijfers van deze artikelen moeten de overeenkomstige onderdelen van arti kel 164 worden samengeteld, daar in de begroting 1954 deze be dragen nog ongesplitst waren opgenomen. De post huisvestings kosten kon, gezien het uitgavenverloop over 1954, iets lager wor den geraamd. Bij de post bureaukosten is rekening gehouden met gestegen prijzen en het uitgavenverloop over 1954. De hogere raming van de post reiskosten houdt verband met de in het alge meen gedeelte gemelde toeneming der werkzaamheden. Artikel 158, De lagere raming van dit artikel houdt hoofdzakelijk verband met een lagere raming van de post luchtkaartering ten behoeve van de ruilverkaveling. Met het oog op orders van af gelopen jaren, welke niet geheel konden worden afgewerkt, wordt voorgesteld om op dit onderdeel artikel 24 der Comptabiliteitswet van toepassing te verklaren. In verband hiermede kan voor 1956 de raming belangrijk worden verlaagd. Daartegenover staat, dat enkele andere onderdelen iets hoger moesten worden geraamd, waarbij de hogere raming voor de kosten voor de gecentraliseerde tekenaarsopleiding verband houdt met de uitbreiding van het aan tal leerlingen aan het Centraal Teken- en Opleidingsbureau. Artikel 159, De hogere raming van de post kantoormeubilair, -machines en stoffering staat in verband met de uitbreiding van de centrale tekenaarsopleiding als gevolg waarvan een aantal rekenmachines moet worden aangeschaft. Wat de post auto's en andere vervoermiddelen betreft is bij de raming voor 1955 reke ning gehouden met een niet onbelangrijke vervanging van oud materieel, zodat voor 1956 met een aanzienlijk lager bedrag kan worden volstaan. Het Kadaster heeft de afgelopen jaren geregeld geëxperimen teerd met luchtfoto's voor kadastrale doeleinden. Daar het Kadas ter niet over een eigen fotogrammetrische installatie beschikt, wer den de luchtfoto's uitgewerkt door de Meetkundige dienst van de 219

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 13