diensten een deel van het werk ter hand genomen is omdat het kadaster zo achterop is geraakt? Zeer vele leden vroegen, of de Minister de mening deelt van zijn ambtgenoot van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dat de personele en materiële uitrusting van de kadastrale ruil- verkavelingsdienst in overeenstemming is met de geleidelijke op voering van de ruilverkavelingscapaciteit tot 25.000 a 30.000 ha per jaar (toelichting op artikel 275 van hoofdstuk XI der begro ting voor 1956). Velen van deze leden vreesden, dat deze uit breiding niet door de kadastrale dienst geëffectueerd zal kunnen worden. Hoe staat het, zo vroeg men van verschillende zijden, met het tempo, waarin de ruilverkavelingen worden uitgevoerd? Hoeveel ha is sinds de bevrijding per jaar uitgevoerd? Hoe groot is het tijdsverschil tussen de beëindiging van de cultuurtechnische werk zaamheden en het kadastrale werk? Is het de bedoeling, dat de kadastrale ruilverkavelingsdienst wordt uitgebreid ten koste van de andere bureaux van het kadas ter? Zo ja. welke gevolgen zal dit dan te weeg brengen? Ook op de artikelsgewijze toelichting werden opmerkingen gemaakt. Artikel 155* Onder verwijzing naar de opmerkingen, die hier omtrent reeds in het algemene gedeelte zijn weergegeven, merkten verschillende leden op, dat de toelichting op de titulatuurwijziging verre van bevredigend is. Zoals ook uit de personeelsstaat blijkt, zijn er nimmer inspecteurs van de hypotheken en het kadaster ge weest, doch slechts één inspecteur met deze benaming, welke func tie reeds door de jaren heen bestaat. Waarom de bekleder van dit ambt nu niet meer inspecteert, maar dirigeert, wordt huns inziens weinig duidelijk gemaakt. Wel is het salaris gestegen van 13.068 tot 14.900. Artikel 159. Zal door de uitbreiding van de centrale tekenaars opleiding ook in financieel opzicht meer rekening gehouden wor den met de prestaties van het lerarenpersoneel aan die opleiding? Het werd toegejuicht, dat door de kadastrale dienst meer ge bruik gemaakt zal worden van de luchtkaartering. De aanschaffing van een autograaf is daarvoor van de hoogste betekenis. Welk vliegtuig zal daarvoor worden gebruikt en hoeveel bedragen daar van de kosten? Hoe groot is de omvang, zo vroeg men verder, waarin de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat thans assistentie verleent ten behoeve van de ruilverkaveling? In het a.s. Januari-nummer zal een en ander uit de M.v.A. en de openbare behandeling van hoofdstuk VIIB worden mede gedeeld. 223

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 17