Ruilverkaveling Ir L. H. BOUWMAN: RUILVERKAVELING BIJ OVEREENKOMST „DE HOVEN" Algemeen Het mag als bekend worden verondersteld, dat de Ruilverkave- lingswet 1954 de mogelijkheid biedt tot een ruilverkaveling bij overeenkomst. Willen drie of meer eigenaren overgaan tot on derlinge ruil en verkaveling van hun toebehorende onroerende goederen, dan kunnen zij schriftelijk een zogenaamde ruilverkave lingsovereenkomst sluiten. In deze overeenkomst wordt aangegeven hoe de verdeling zal geschieden en onder welke voorwaarden. De verdeling wordt uit eindelijk vastgelegd in een notariële akte, welke namens de par tijen wordt ondertekend door hen, die daartoe bij de overeenkomst bevoegd zijn verklaard. De akte wordt overgeschreven in de openbare registers ter verkrijging van de bij die akte toegewezen zakelijke rechten. Men spreekt wel van een vrijwillige ruilver kaveling, omdat het iedere eigenaar vrijstaat om al of niet mee te doen. Volledigheidshalve zij medegedeeld, dat indien de ruilverkave lingsovereenkomst onroerende goederen omvat, waarop hypothe ken rusten, de overeenkomst slechts rechtsgeldig is, indien deze behalve door de eigenaren mede-ondertekend is door de hypotheekhouders. Men kan mede tot een ruilverkavelingsovereenkomst toetreden, teneinde tegen inbreng van geld kavels of tegen inbreng van on roerend goed een geldsom te bedingen. De bij een overeenkomst betrokken partijen kunnen na goed keuring van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, de Centrale Cultuurtechnische Commissie gehoord, som mige bepalingen van de ruilverkaveling ,,uit kracht der Wet" op de overeenkomst van toepassing verklaren. Op deze wijze behoeft voor de overeenkomst onder andere geen zegel- en registratie kosten betaald te worden, verkrijgt men gratis landmeetkundige hulp, verleent de Centrale Cultuurtechnische Commissie haar medewerking onder andere bij de schatting van de grond en voorts kunnen partijen de door hun verschuldigde ruilverkavelingskosten over een tijdvak van dertig jaren aan het Rijk aflossen. Dit zijn inderdaad zeer belangrijke voordelen. Blijkt na het tot stand komen van de ruilverkavelingsovereen komst, dat daaraan hebben deelgenomen partijen, die geen eige naar waren, doch bij het kadaster als zodanig bekend stonden, dan wordt de overeenkomst niettemin geacht rechtsgeldig te zijn 224

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 18