tot stand gekomen en treedt de werkelijke eigenaar in de rechten en verplichtingen, die de in zijn plaats opgetreden partij onbe- voegdelijk heeft verworven en op zich genomen. De practijk leert, dat van de bovenomschreven mogelijkheid om tot een betere verkaveling te geraken slechts een nuttig gebruik gemaakt wordt voor kleine complexen met een gering aantal eigenaren. In het hiernavolgende zullen we een beschrijving geven van een binnenkort in uitvoering te nemen ruilverkavelingsovereenkomst ,,De Hoven", onder vermelding van de overwegingen welke tot deze vrijwillige verkaveling hebben geleid. Door toepassing van ruilverkaveling op het onderhavige gebied wordt de mogelijkheid geschapen een volledige sanering van de tuinbouw te bereiken. Ruilverkaveling „De Hoven" Het ligt in de bedoeling om op een complex gronden ter grootte van ca. 70 ha, hetwelk is gelegen in de gemeente Zutphen in de zogenaamde Hoven, ten noorden van en aan de Rijksweg Zutphen Voorst, een ruilverkaveling bij overeenkomst toe te passen. Het ontwerp voor deze overeenkomst verkreeg inmiddels de goed keuring van de Centrale Cultuurtechnische Commissie. Zodra de definitieve overeenkomst door alle partijen en hypotheekhouders is ondertekend zal de vereiste Ministeriële goedkeuring worden gevraagd. Tegenwoordige toestand Het blok waarvoor deze ruilverkaveling bij overeenkomst is voorgesteld, wordt thans ten dele als tuingrond, ten dele als bouw land geëxploiteerd. De hoogteligging van het terrein is zodanig, dat de droogligging van de grond over het geheel goed is. Door het blok ligt een slecht en zeer ondoelmatig wegennet, het welk deels provisorisch is verhard. De gebruiksverkaveling is vooral voor beoefening van de tuin bouw zeer ondoelmatig. Het kaartje ,,oude toestand" geeft echter een geflatteerd beeld van de gebruiksverkaveling, aangezien een deel der gronden is verpacht aan een groot aantal pachters, die op de verspreid gelegen perceeltjes tot voor enkele jaren grove tuin bouw in de volle grond bedreven. De laatste jaren is de teelt onder glas (warenhuizen en plat glas) sterk toegenomen. In het meest westelijke deel van het blok zijn met medewerking van de gemeente Zutphen enige moderne tuinbouwbedrijven ter grootte van ca. hé gesticht, waar de cultuur op zeer intensieve wijze wordt uitgeoefend. Enkele tuin ders zijn inmiddels overgegaan tot de bouw van een woning op het van de gemeente gepachte perceel. 226

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 20