G. A. B. FRINKING: Waar winst is. ligt verlies op de loer (Documentreproductie) De gedachte, die aan het hierboven genoemde aphorisme ten grondslag ligt, brengt mij er toe nog eens terug te komen op het in dit Orgaan jrg. 13, nr. 4 besproken onderwerp, nl. het filmplan. Zoals men weet is een kadastraal filmplan een door contactdruk verkregen fotografische reproductie van het bijblad op film materiaal. Doordat dit materiaal auto-positief is, wordt door een éénmalige ontwikkeling direct een positief beeld verkregen, waardoor het dus bijzonder geëigend is om te dienen als calque voor het maken van lichtdrukken. Het schijnt dat dit materiaal voldoet aan redelijke eisen van maatvastheid. Dit bracht mij er toe indertijd de gedachte te lan ceren het filmplan als bijblad en werkplan in te voeren en het papieren bijblad geleidelijk te laten vervallen. Wij kunne'n ons nu afvragen: heeft dit laatste zin? Vooraf zij gezegd dat bedoeld is de filmplans als bijbladen op de kantoren te houden, waar ook de bijwerking kan geschieden. Beschadiging door verzending en tijdverlies wordt aldus voorkomen. De tegen woordig gebruikte hangkasten zouden eventuele opbergproblemen kunnen oplossen. Het centraal archief van calques te Amsterdam behoeft als ge volg van een dergelijke maatregel niet te vervallen, als men van ieder filmplan langs mechanische weg een dochtercalque vervaar digt (b.v. op Kodagraph-papier of Océ „Acute") voor het licht drukken van de nodige plans. Het filmplan als bijblad heeft naar mijn mening de volgende voordelen: a. Het is doorzichtig, waardoor vergelijking met andere kaarten nauwkeuriger kan geschieden dan indien deze op zwaar teken papier zijn getekend. b. Om dezelfde reden kan met groter nauwkeurigheid gekaar- teerd worden. c. Omdat wij uitgaan van de gedachte dat steeds op het film plan wordt gekaarteerd, verandert de functie van de hulpkaart. Die functie wordt een secundaire. De hulpkaart behoudt zijn waarde voor de geschiedenis van het kadastrale perceel en kan eventueel dienen voor de bijwerking van de dochtercalque, be rustend in het Centraal Archief van films te Amsterdam. d. Als hulpkaart kan nu ook gebruikt worden een lichtdruk van het filmplan (voor het noodzakelijke gedeelte). Het kopiëren kan komen te vervallen; er worden tekenaarsuren bespaard. 235

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 29