e. Extracten-plan kunnen op de kantoren direct als lichtdrukken worden vervaardigd. Ook dit geeft besparing van kosten. Geen tijdverlies aan overbodig geworden tekenwerk, geen heen- en weet zenden naar Amsterdam. (Natuurlijk is hiervoor op de kantoren nodig een eenvoudig afdrukapparaat. Indien langs deze weg van mechanische repro ductie een calque ter grootte van een hulpkaart model 65 gelicht- drukt kan worden, is de outillage aan de kadasterkantoren weer iets meer op de hoogte van de tijd gebracht.) Nu men in de leiding van ons dienstvak echter gemeend heeft, zo ver niet te moeten gaan en de oorspronkelijke" bijbladen laat bestaan, is het filmplan alleen te beschouwen als medium voor het vervaardigen van lichtdrukken. M.a.w. het filmplan heeft een secondaire functie als calque en de maatvastheid is niet belangrijk meer. Het bijblad, op papier getekend, blijft het belangrijkste docu ment. Het is merkwaardig, dat deze gedachte niet ten grondslag ligt aan de procedure van de vervaardiging van het filmplan. Immers: wanneer een bijblad niet voldoet aan de eisen, gesteld voor het afdrukken op filmmateriaal (b.v. omdat het vuil is of de tekening onduidelijk, of de materiële toestand slecht), moet dit bij blad vernieuwd worden door kopiëring» Het is deze methode, die mij de titel van dit artikeltje in de pen gaf, want we kunnen het er over eens zijn, dat hier inderdaad een groot verlies op de loer ligt. Een gekopiëerd plan heeft nu een maal niet dezelfde waarde als het oorspronkelijke. Deze methode is des te merkwaardiger, omdat die kopiëring rechtstreeks op het filmplan kan geschieden en direct in inkt» Het oorspronkelijke bij blad wordt aldus het nauwkeurigst overgebracht. Het is zeker wel aan te bevelen om alle minuutpercelen op de bijbladen over te brengen en tevens de schaal, de aangrenzende bladen, de namen der wegen enz. daarop te vermelden. Indien de minuutgrenzen in grijze inkt zijn aangebracht, onderkent men die gemakkelijk. De kostbare minuutplans (voor een groot deel van het land de enige basiskaart) behoeven dan nog slechts zelden ge bruikt te worden. Dat is belangrijk!1) Nu het opbergen van archiefstukken in hangkasten meer in zwang komt, is het misschien ook de moeite waard te onderzoeken, of aldus opgeborgen minuutplans schade ondervinden. Door de verticale ligging in zware portefeuilles had de lucht weinig toe gang tot het oude belegen papier. Na 130 jaar komt dit materiaal plotseling vrij te hangen. De vrijere toetreding van lucht kan zijn invloed op het uitgewerkte materiaal doen gelden. Ook elders treden verschillen op. Voor fotografisch papier kent men b.v. het 236 Hermeten plans worden reeds overeenkomstig deze aanbeveling ingericht. Red.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 30