begrip „lichtsluier" (de lucht heeft invloed op de lichtgevoelig heid) en in de archeologie weet men, dat opgegraven voorwerpen soms uit elkaar vallen, nadat ze aan de lucht zijn blootgesteld. Tot slot nog een opmerking over het hangsysteem. Alvorens de kaarten in de kasten worden gehangen, moeten ze worden voor zien van een zg. draagband, die op de plans wordt gekleefd. De draagband is voorzien van gaten. Dit hulpmateriaal is vrij kost baar en voor nieuwe plans naar mijn mening niet noodzakelijk. Men kan nl. de blanco plans vooraf perforeren. Een aparte draag band is dan overbodig. Inscheuren is niet waarschijnlijk. Vreest men daarvoor, dan kan men desnoods de te perforeren rand nog versterken met kleefband. Op deze wijze bergt men meer plans in een ordner. D. DE VRIES: Terra incognita Met de kennis van het onmetelijke rijk der getallen is het wel zeer eigenaardig gesteld. Enerzijds behoort de abstracte getallenleer tot de zwaarste delen der wiskunde, waartoe slechts de bekwaamste wiskundigen toe gang hebben. De meesten van hen bewegen er zich aarzelend; wie durft beweren er zich werkelijk thuis te gevoelen? Steeds liggen in schuilhoeken waar nog niemand een voet kon zetten, geheimen op hun oplossing te wachten. Anderzijds voert ieders weg dagelijks over een heel klein stukje van dit gebied, over een hoekje waar de wetten gelden van de vier hoofdbewerkingen der rekenkunde: de optelling, de aftrekking, de vermenigvuldiging en de deling. De kennis van de meesten reikt niet verder. Sommigen gebruiken in hun werk nog twee andere bewerkingen, de machtsverheffing (tot de tweede macht) en de (vierkants)worteltrekking. Laat het stukje grond waar slechts deze wetten gelden Cijferland heten. Iemand die zich hier weet te be wegen, doch meent dat er buiten deze kennis op het gebied van rekenkunde en getallenleer geen dingen van belang zijn te beleven, bevindt zich, van wiskundig standpunt uit beschouwd, toch nog maar in het land der blinden. Met een koning Eenoog uit dit land zullen wij aanstonds kennis maken. Het Cijferland wordt door bijna iedereen bereisd. Maar terwijl in onze tijd kaarten en gidsen het reizen in alle opzichten over zichtelijker en eenvoudiger hebben gemaakt, geschiedt het reizen zonder mechanische hulpmiddelen in Cijferland nog steeds zonder behoorlijke kaarten, in het wilde weg. Vaak verdwaalt men er, en de meesten hebben een zekere angst er te toeven. Zijn er dan geen geschikte reisbureaux die de mensen de nodige voorlichting kun- 237

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 31