van de heer T. eigenlijk wel is. Voor mij ligt een boekje met de titel Snelrekenkundevermenigvuldiging zoomede rekenkundige proe ven, bij H. W. van Marle te Arnhem verschenen. In dit Neder landse boekje uit 1887 wordt de vermenigvuldiging volgens de kruismethode duidelijk behandeld, de kruismethode die de eerste helft van T.'s brochure uitmaakt en die de grondslag vormt van de symmetrische deelmethode, die met de worteltrekking de tweede helft vult. De bescheiden samensteller van het Nederlandse boekje noemt zijn naam niet; verwezen wordt naar een Italiaans boekje dat een tiental jaren eerder was verschenen: Nieuwe methode eener sym metrische vermenigvuldiging, enz. door E. Galatti (1878). In de inleiding tot het Nederlands boekje staat te lezen, dat de kruis- vermenigvuldiging reeds door Leonardo van Pisa in diens Abacus werd geleerd. „De groote Pisaner heeft echter de vermenigvul diging over het kruis slechts weergegeven als een uitvinding der Indiërs; immers de eerste sporen er van vindt men reeds in de 6e eeuw n. C. bij Brahmagupta, onder den naam: Vajrabhyasa (blik semend)." (Cf.: Schrutka, Zahlenrechnenp. 41.) Na de vermelding van de titel van het Italiaanse boekje begint het „Voorwoord" van de Nederlandse bewerking „Door dit geschrift heeft Galatti de aandacht van het rekenend publiek ge vestigd op een manier van vermenigvuldigen, die onverdiend reeds vele eeuwen in vergetelheid rustte. Volkomen erkennende dat hier sprake is van een belangwekkende arbeid, mag toch niet verzwegen worden, dat Galatti niet volkomen schijnt doorgedrongen te zijn in de geheimen dezer „eminente methode", zooals hij die zelf noemde, anders zou hij de vraag: „of een dergelijke rekenwijze ook bij de deeling in toepassing kon gebracht worden", niet met een beslist: „neen" beantwoord hebben". Uit het vorenstaande blijkt voldoende duidelijk dat het werk van T„ gepubliceerd in 1945, niet bepaald nieuw is. In de Inleiding tot het praktisch rekenen van 1941 door Ir F. Harkink (tweede druk, 1949) is niet alleen de stof van T. geheel en al, en bovendien beter, behandeld, het boek bevat (zoals in onze kringen genoegzaam be kend is) heel wat meer. Het is daarom hoogst bevreemdend, dat het „Nederlands Instituut voor Efficiency" een cursus in rekenen organiseert volgens het systeem van T., waarbij in een daarvoor uitgegeven prospectus met de gezwollen taal van de auteur de nieuwigheid weer met nadruk naar voren wordt gebracht. De kosten om dit oude nieuws aan te horen zijn niet gering: de prijs bedraagt voor zes (6) avondlessen ze worden om de veer tien dagen gehouden maar even zestig gulden 60, T. meent Zwitserland met zijn rekenmethode een hele dienst te hebben bewezen. Als zijn methode daar gemeengoed zal zijn geworden, „so statte ich damit nicht zuletzt der Schweiz, die den Flüchtling aufnahm, meinen Dank ab und trage vielleicht zur Be- statigung der Tatsache bei, dass mancher Flüchtling auch diesmal, 239

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 33