wie in früheren Jahrhunderten, das Geistesleben seines Asyllandes zu befruchten imstande ist". Zou zulke daverende, holle humbug toch werkelijk onmisbaar zijn, om in brede kringen de aandacht te trekken? Zo ja, dan moe ten de inleidende bladzijden van Ir Harkink het inderdaad afleggen tegen die van T. Want zelfs het N.I.V.E., dat zich blijkbaar ge roepen voelt handiger rekenmethoden in ons land te introduceren, kende blijkbaar het boek van Harkink niet, kende de uitvoerige boekbespreking niet die Ir W. J. Vollewens er in „Euclides" (18de jaargang, 1941/42) aan heeft gewijd en waarin gezegd wordt: ,,Het zou dan ook m.i. zeer gewenst zijn, dat bij de op leiding van onze middelbare technici het ,,practische rekenen" zoals dit in dit boek wordt behandeld als verplicht vak zou wor den gegeven, terwijl ook de verschillende opleidingen voor han dels- en kantoorpersoneel zeer nuttig werk zouden doen als zij dit vak zouden geven Men zou zeggen, het slot van de aan haling schijnt juist voor een instituut als het N.I.V.E. geschreven. Maar het trof hier geen doel. De gezwollen taal van T. dringt wel door. Laat Zwitserland voor zichzelf beoordelen in hoeverre het de heer T. dankbaar is voor zijn rekenbrochure, voor ons is er in het geheel geen reden het N.I.V.E. dankbaar te zijn voor het houden van een cursus, gebaseerd op een suggereren van iets nieuws, tegen een prijs die het tienvoud bedraagt van de aan schaffing van een uitstekend boek, dat helaas te weinig bekend is. Boeken en brochures Verslag Centrale Cultuurtechnische Commissie en Cul tuurtechnische dienst 1952 (Uitgave Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening) Enige weken geleden verscheen het: Verslag van de Centrale Cultuurtechnische Commissie en van de Cultuurtechnische Dienst over 1952". Dit verslag telt 178 blz., is keurig verzorgd en bevat naast de tekst wederom enkele foto's, verschillende kaarten, tabellen en gra fieken. Uit het gehele verslag blijkt duidelijk dat de ruilverkaveling de hoofdschotel van het cultuurtechnische werk is. Het verslag houdt o.a. het volgende in: samenstelling der C.C.C. de ruilverkavelingsovereenkomsten, de ruilverkavelingen uit kracht der wet. de in 1952 gereed gekomen blokken, personeelsformatie der C.D. cultuurtechn. objecten, geen ruilverkaveling zijnde, artikelen: de afd. Onderzoek, Waterbeheersing in gebieden met gering verhang, Wegenbouw 1952. 240

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 34