waarnaar de Minister van Landbouw, enz. streeft. Uit de jaarlijks aangevraagde oppervlakte is af te lezen dat een productie van 30.000 ha per jaar nodig is, wil men de uitvoering van een ruil verkaveling ter hand nemen binnen een redelijk aantal jaren nadat zij aangevraagd is. Zoals de toestand nu is, zal tengevolge van de moeilijke personeelsvoorziening zowel van de Cultuurtechnische Dienst als van de Kadastrale ruilverkavelingsdienst en last but not least van de aannemers, die het werk tenslotte uitvoeren, de productie de eerstkomende jaren niet veel boven de helft van het streefgetal 30.000 ha uitkomen. Het is echter een feit, dat bij omslag der gunstige economische toestand, het personeelstekort bij de aannemers meteen opgeheven is. Het vraagstuk van dit personeelstekort bij de C.D. en de Ruil verkavelingsdienst blijft dan nog bestaan, omdat de typische ruil verkavelingskennis en -ervaring alleen nog maar in de practijk van het werk en dan pas na jaren verkregen wordt. K. B. Driemaandelijks bericht betreffende de Zuiderzee werken, jg. 35, 4e kw. 1954. Uitgegeven door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Prijs 0,50. Reeds verschillende malen is in deze rubriek melding gemaakt van de welverzorgde uitgaven van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. In de aflevering Zuiderzeewerken", 4e kw. 1954 is de traditie gehandhaafd. Aardige illustraties zijn de K.L.M.-foto's van Emmeloord en Marknesse. Ook uit deze foto's blijkt, dat Nederland met belang rijke en moderne dorpen is verrijkt. De polders werden in 1954 bezocht door 12.000 Nederlanders en 3667 buitenlanders. Aangezien het toeristische bezoek sterk toe neemt, zijn maatregelen getroffen, om te komen tot oprichting van een V.V.V. in de Noordoostpolder. Over het landbouwkundig-, biologisch- en bodemonderzoek zijn vele interessante bijzonderheden vermeld. De omschrijving van de cultuurtechnische werken neemt in het boekje een voorname plaats in. Aan de sociaal-economische opbouw blijkt veel zorg te worden besteed. Voor wat het kadastrale- en landmeetkundige werk betreft, ver meldt het verslag, dat verscheidene gebouwen op de kadastrale kaarten werden gebracht. Voorts kwam de kaart op schaal 1 1000 van het dorp Creil gereed. Ten behoeve van de sociaal-economische afdeling werden uit zettingen en kaarteringen verricht voor de vestiging van midden- stands- en industriële bedrijven, voor uitgifte van terreinen voor particuliere woningbouw, grafieken en overzichtskaarten betref- 242

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 36