fende de te verpachten bedrijven, zaaiplankaarten, jachtpercelen en infiltratiekaarten. Ten behoeve van de Cultuurtechnische afdeling werd de her meting van gedraineerde kavels voortgezet. Er werden hoogte- kaarten vervaardigd en waterpassingen verricht. Ook voor bebos sing en beplanting zijn metingen verricht, kaarten getekend en grootten vastgesteld. Voorts werden de topografische kaarten op schaal 1 500 en I 2000 van de dorpen bijgewerkt, voor de wegenlegger kwamen kaarten 1 500 van de Urkerweg, de Nagelerweg, de Ettenlandse- weg en de Frieseweg gereed, terwijl andere wegen zijn gemeten. Vele andere diensten konden van de gegevens gebruik maken. (Wij noemen P.T.T., het Waterloopkundig laboratorium.) Diverse kaarten en grafieken zijn los bijgevoegd. W. K. Boekaankondigingen W. W. Sayers, Mathematician's Delight, Pelican books A 121; W. W. Sayers, Prelude to Mathematics, Pelican books A 327; E. T. Bell, Men of Mathematics, Pelican books A 276/7. Al deze boekjes hebben een omvang van ruim 200 blz., afmeting II X 18 cm; uitgever: Penguin Books Ltd, Harmondsworth, Middlesex. Prijs per deeltje 2/6 1,65 Dit jaar is er een nieuw werkje van W. W. Sayer in de Pelican series verschenen. In 1943 gaf dezelfde schrijver zijn Mathemati cian's Delight in het licht, een boekje dat bepaald geschikt is men sen met een onberedeneerde angst voor alles wat naar wiskunde zweemt, op hun gemak te stellen. En dat moet wel gelukken door dit vlot en geestig, tegelijkertijd boeiend en leerzaam geschrift. Hier is een geboren docent aan het woord, die er terdege voor waakt dat de lezer de draad goed kan volgen, ook bij die onder delen, waarvan hij mag veronderstellen dat ze voor de niet ter zake kundige lezer geheel nieuw zijn. Uitgaande van algemene opmerkingen die iedereen met genoe gen leest en waarmee de schrijver een zekere goodwill kweekt ten aanzien van de rest van zijn boek, hernieuwt men op een pret tige wijze de kennismaking met de rekenkunde, de algebra en de trigonometrie, en krijgt men eventueel een eerste indruk van de differentiaal- en integraalrekening en de leer van de complexe getallen. Het nieuwe boekje reikt wat verder en is in zekere zin een aan vullend vervolg op het eerste. Ook hier weer zeer boeiende alge mene beschouwingen aan het begin, over schoonheid en macht, over de vraag welke kwaliteiten de wiskundige moet bezitten. Over elementair wiskundige modellen, generalisatie en unificatie. Deze inleidende opmerkingen nemen een derde deel van het boekje in 243

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 37