beslag. Daarna komen meer vak-technische onderwerpen aan de orde, onderwerpen die voor velen wel geheel nieuw zullen zijn. De titel van het boek is Prelude to Mathematics, welnu, de schrijver heeft bij het schrijven van de tekst geen ogenblik uit het oog verloren, dat hij moet pogen iets van de vreugde die hij aan de wiskunde beleeft, aan leken over te dragen. Op een wijze die hen doet verlangen naar meer. Maar zelf geeft hij niet zoveel, dat het ernst wordt. Toch eist dit boekje al meer inspanning van de lezer dan het eerste deeltje, waar het intussen in geen enkel opzicht voor onder doet, integendeel! Wat een voortreffelijke gids is de schrijver in de modernere gebieden van de wiskunde waar hij ons rondleidt, de niet-euclidische meetkunden, algebra zonder rekenkunde, de matrixrekening en de determinanten, de projectieve meetkunde, de transformaties en de groepentheorie. Hier heeft men gelegenheid spelenderwijs enige weliswaar vluchtige, maar toch niet onjuiste indrukken op te doen. Het geeft voldoening de gezichtskring aan de hand van deze gids behoorlijk te verruimen. Prelude to Mathe matics kan zonder voorbehoud hartelijk worden aanbevolen. Het bekende reeds in 1937 uitgekomen boek van E. T. Bell, Men of Mathematics, is onlangs in twee Pelican deeltjes herdrukt, waardoor de aanschaffing voor smalle beurzen niet onoverkome lijk is. Het boek geeft levensbeschrijvingen van de grootste wis kundigen, van Zeno tot Cantor. Wie door zijn werk of studie de namen van deze wiskundigen regelmatig tegenkomt, zal het zonder twijfel op prijs stellen hen als mens ook eens nader te leren kennen. Met zulke waarlijk grote figuren valt de kennismaking zelden tegen. Wel wordt er een besef van eigen kleinheid door gewekt, maar dat kan voor ieder op zijn tijd heilzaam zijn. Een heel hoofdstuk, The Prince of Mathematicians, is aan Gauss gewijd. D. de V. Uil andere publicaties Der Vermessungstechniker, Orgaan van de Zwitserse vereni ging van technische ambtenaren van het Kadaster, bevat een arti kel over de houding van Zwitserland met betrekking tot de appar tementseigendom ,,Stockwerkseigentum und die Bestrebungen zur Wiedereinführung dieser Eigentumsform" van de redacteur W. Frick. In het Juni-nummer van het Tijdschrift voor Kadaster en Land meetkunde constateert P. H. M. Plasman, oud-hoofd van het Ned.- Indische kadaster, in een artikel, getiteld „Amende honorable", 244

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 38