Verschillen tussen loonpeil vrije bedrijf en lagere en middelbare rijksambtenaren. De commissie die tot taak heeft de regering verslag uit te bren gen over de vraag, of er nog een verschil is tussen het loonpeil in het vrije bedrijf en dat van de lagere en middelbare rijks ambtenaren zal volgende maand rapport uitbrengen. De Minister van Binnenlandse Zaken beloofde, dat de even tuele consequenties van dit verslag niet lang op zich zullen laten wachten. Ook zegde de Minister toe, dat salarisherzieningen voor afzon derlijke groepen van rijkspersoneel voortaan steeds als zij ter sprake komen geval voor geval zullen worden behandeld. Zouden de lagere en middelbare ambtenaren van het kadaster eindelijk ook aan de beurt komen? 252 In het hoge gebouw zal, door middel van de opleiding en het wetenschap pelijk onderzoek, dat daar volgend jaar gaat beginnen, een belangrijke bijdrage kunnen worden geleverd aan de ontwikkeling van de achtergebleven gebieden. Van de acht bouwlagen, welke het hoofdgebouw zal bevatten, zijn de onderste vier bestemd voor het wetenschappelijke gedeelte, de bovenste vier voor de huisvesting van de studenten, die uit alle delen van de wereld naar Delft zullen komen om daar een ruime kennis over de luchtkaartering op te doen. Het weten schappelijke onderzoek in het gebouw zal de beschikking krijgen over de mo dernste meetinstrumenten en fotografische apparatuur, welke beschikbaar zijn. Het instrumentarium, ter waarde van ongeveer een millioen gulden, zal uit alle delen van de wereld naar Delft worden gebracht, o.m. uit Amerika, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Zwitserland enz. Daar men bij de luchtkaartering zeer nauwkeurig moet werken, zullen de toe stellen worden geplaatst op een volkomen trillingvrije vloer. Het gebouw, waarvoor de plannen werden ontworpen door het architecten bureau van de heer H. Postel te Delft, wordt vermoedelijk het hoogste „pre fabricated" gebouw van ons land. Het interieur zal worden versierd met enige reliëfs, welke het werk van de Unesco en de F.A.O. zullen symboliseren. Maximumgrens voor grondbezit in Syrië In de nieuwe Syrische grondwet komt een bepaling voor, dat een maximum grens voor grondbezit door de wet zal worden voorgeschreven. Dit slaat op aankopen in de toekomst, niet dus op het tegenwoordige bezit, aangezien bedoelde bepaling niet van terugwerkende kracht is. De Landbouwcommissie van de V.S. maakte een uitgebreide studie van de landbouwconditie in Syrië. Ondanks het in 1946 door velen geprezen gepubliceerde rapport was er in 1950 nog geen enkele maatregel tot verbetering genomen. Wij lezen dit in „Op de grens van Oost en West" (oorspronkelijk „Strange lands and friendly people") door William O. Douglas, dat verscheen bij de Uitgeverij en Drukkerij Hollandia te Baarn. Grondverdeling met offerritueel In Manggarai op West-Flores wordt de gemeenschappelijke grond nog regel matig opnieuw verdeeld, waarbij men uitgaat van één punt, aangegeven door een paal, waarbij offerritueel plaats vindt (spinnewebtuinen) Een afbeelding hiervan vindt men o.m. in ..Tanah Air Kita", samenaesteld door N. A. Douwes Dekker, uitgave van de N.V. Uitgeverij W. van Hoeve te 's-Gravenhage.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 46