opbrengst in geen verhouding komt te staan tot de in 1892 ge fixeerde geschatte bunderopbrengst. Ieder jaar worden er onge veer 15.000 hectaren toegevoegd aan het gebied, dat door ruil verkaveling en andere cultuurtechnische arbeid een geheel ander aanzien kreeg niet alleen, maar waarvan bovendien door de ,,landomlegging ten minste 20 meer opbrengst ver kregen wordt. Die honderdduizenden hectaren ruilverkavelings- gebied van gisteren en morgen behouden op grond van de Grond- belastingwet van 1870 niet alleen dezelfde belastbare opbrengst per hectare, doch in precies dezelfde oude perceelschakering als op het tijdstip van de schatting in 18821889. Er zijn duin terreinen, waarvan thans nog de belastbare opbrengst voor de grondbelasting geldt van één tot twee gulden per hectare, maar die in werkelijkheid als kampeerterrein ruw geschat een bruto huur van 10.000,tot 12.000,per bunder opbrengen. Wildernisachtige randen langs de oude veenplassen (verschil lende meren) en langs braken" (b.v. bij Durgerdam) verander den zonder ontginning in watersportcentra; de opbrengst van deze is soms tienduizenden malen hoger dan de geheel verouderde schatting in de kadastrale legger aangeeft. De afsluiting en inpol dering van Zuiderzeegebied, waardoor honderden kilometers zee dijk tot gewone" polderdijken werden (met de daaraan ver bonden verlaging der onderhoudskosten), brachten geen veran dering in de aftrek wegens polder- en dijklasten. Het „gebouwd"* In 1904 werd de belastbare opbrengst voor gebouwde eigen dommen opnieuw in een herschattingswet vastgesteld. Grondslag voor deze opbrengst was de gemiddelde huur uit de jaren 1892 1896. Sinds de eeuwwisseling evenwel is er op het gebied van de stedebouw en van de planologie nogal het een en ander gebeurd. De verovering van het land door auto en bromfiets, de verlossing van het dorp uit zijn isolement, de opkomst van het forensenwezen als massaverschijnsel zijn nog maar enkele facetten ervan. Ver legging van de verkeersstromen buiten dorpskernen, interne stads- migratie naar de buitenwijken sedert de eeuwwisseling, deden soms hele straten met huizen sterk in waarde en in huuropbrengst dalen, maar deze relatief wel eens zeer sterke waardeverminde ring ging aan de grondbelasting voorbij. Weer elders treft men naast elkaar gelegen villa's, waarvan de grondbelasting onder ling sterk verschilt door het feit dat het ene huis vóór en het andere na de aanleg van een verkeersweg of van een villapark werd gesticht. De dienst van de Grondbelasting mag rekening houden met de „stand" en de ligging; en deze factoren kunnen vooral in een dynamische tijd als de onze nogal plotseling op treden of wegvallen. Ik vraag mij wel eens af, hoe het mogelijk is met de ouderwetse 212

Orgaan der Vereeniging TAK | 1955 | | pagina 6