Ofwel op de foto staat een raster uitgetekend. 50 cm uit het raster ligt een flauw zichtbare grep. De uittekening van deze grep bleef achterwege. Op de foto tekent men dit aan, enz. Zo ontstaat als het ware een veldwerk met allerlei maten en aanduidingen ten behoeve van de nu komende uittekening. De naverkende kaarten gaan nl. naar Delft terug en met behulp van de veldschetsen wordt nu de foto rechtskundig" uitgetekend. Overbodige lijnen komen dan niet meer op het astralonplan voor. Men kan ook anders werken en wel door de foto's volledig op astralon te laten uittekenen en dan daarna na te gaan welke lijnen men nodig heeft en welke niet en door het wijzigen van de astra- lonplans zoveel mogelijk de rechtstoestand te laten ontstaan. Deze methode werkt uiteraard sneller omdat men in Delft de foto's nu maar éénmaal uitwerkt en men dus eerder de beschik king over de resultaten heeft. Een bezwaar is echter het grote aan tal lijnen, aan welk bezwaar weer kan worden tegemoet gekomen door het astralonplan niet in zwarte inkt, maar in blauwe inkt te zetten. De rechtstoestand zet men dan later in rode of gele inkt. Bij de eerder genoemde contactafdruk blijven de blauwe lijnen ach terwege, de rode en gele komen over. En zo ontstaat dan het kadastrale plan. Over dit onderwerp is natuurlijk nog veel meer te schrijven. Het lijkt mij zeer gewenst dat allen die ervaringen opdoen met deze nieuwe werkmethoden deze zoveel mogelijk uitwisselen. Ook is het aan te bevelen in dit Orgaan eens een artikel op te nemen over het kaarteren en tekenen op astralon. Zij, die nu reeds over dit laatste wat meer willen weten raad ik aan kennis te nemen van het artikel geschreven door P. A. van Gorsel, voorkomende in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde" no. 5 van de jaargang 1954. W. KOOPMANS: Hef Kadaster in de Rijksbegroting 1956 (II) De vele vragen van Kamerleden over de kadastrale diensten wettigden reeds het vermoeden, dat er bij de openbare behande ling van Hoofdstuk VII (Financiën) veel zou worden gesproken. Aangezien intussen het voornaamste nieuws per Huishoudelijk Orgaan" aan de leden is medegedeeld, beperken wij ons hier tot een korte samenvatting van de toezeggingen van de Staats secretaris. Voorafgaande hieraan volgen nog enkele kernpunten uit de Memorie van Antwoord: 1. De Minister acht de indruk, dat in het overleg over de voor- 10

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 10